مجلس شورای اسلامی لایحه ۱۵ ماده‌ای حمایت از حجاب اجباری را به «۷۰ ماده» افزایش داد

03

یک نماینده مجلس شورای اسلامی روز یک‌شنبه اول مرداد خبر داد که لایحه «حمایت از عفاف و حجاب» بعد از بررسی در کمیسیون‌های قضایی و فرهنگی مجلس با نزدیک به «۷۰ ماده» نهایی شده است.

محمدتقی نقدعلی در صحن علنی مجلس ادعا کرد در لایحه نهایی‌شده درباره حجاب اجباری، «جمیع جوانب» در نظر گرفته شده است.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بدون اشاره به جزئیات لایحه هفتاد ماده‌ای، صرفاً از «طولانی» شدن تصویب نهایی آن ابراز نگرانی و تأکید کرد که تصویب لایحۀ یاد شده، «در جریان طولانی و کُند قانون‌گذاری نیفتد و نوشدارو بعد از مرگ سهراب نشود».

لایحه‌ای که پیشتر از سوی دولت ابراهیم رئیسی به مجلس ارائه شده بود، فقط ۱۵ ماده داشت. اظهارات اخیر این نماینده مجلس اما از افزوده شدن «۵۵ ماده» جدید به لایحه یاد شده حکایت دارد.

حسین جلالی می‌گوید تعداد طرح‌های یک فوریتی در نوبت «خیلی زیاد» است و تصویب نهایی لایحه «حمایت از فرهنگ حجاب‌وعفاف» به عمر این مجلس نمی‌رسد

بیشتر در این باره:

نماینده مجلس: تصویب لایحه حجاب یک سال طول می‌کشد، به عمر این مجلس نمی‌رسد

لایحه «حمایت از عفاف و حجاب» که در پی ادامه یافتن مقاومت زنان ایرانی در برابر حجاب اجباری بعد از اعتراض‌های سال گذشته در قوه قضائیه تدوین شده بود،‌ روز نهم خرداد امسال، توسط دولت ابراهیم رئیسی به مجلس ارائه شد.

بررسی متن ارائه شده توسط دولت و مقایسه آن با متن لایحه اولیه قوه قضائیه نشان می‌داد همان لایحه ۱۵ ماده‌ای با دو تغییر به مجلس ارسال شده بود که یکی به نقش افراد موسوم به «آمران به معروف» ارتباط داشت و دیگری قوه قضائیه را مکلف می‌کرد در هر حوزه قضایی «شعبه یا شعب ویژه‌ای» را برای رسیدگی به جرائم درج شده در این لایحه اختصاص دهد.

مسئولان دولت رئیسی در پاسخ به انتقادات اصول‌گرایان و افراد و گروه‌های تندرو که این لایحه را برای مقابله با نافرمانی مدنی زنان از حجاب اجباری کافی نمی‌دانستند، بارها تأکید کردند چون این یک «لایحه قضایی» بود، دولت نمی‌توانست در آن دخل و تصرف چندانی انجام دهد.

محمدتقی نقدعلی در نطق اخیر خود همچنین به نقش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، در تغییرات لایحه عفاف و حجاب اشاره کرده و گفته است چون او (قالیباف) گفته بود «باید کاری اساسی کرد و از جنبه‌های مختلف موضوع برای آن قانون‌گذاری شود» بررسی این لایحه طولانی شده است.

این نماینده مجلس تصریح کرد به دلیل همین دیدگاه قالیباف، «بخش قضایی» لایحه به شکل «فوری» به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسیده است.

او در عین حال گفت برای جلوگیری از «هنجارشکنی فجیع» قانون وجود دارد و با اشاره غیرمستقیم به بازگشت گشت ارشاد به خیابان‌ها از نیروی انتظامی که به گفته او «یک تنه در میدان ایستاده است» قدردانی کرد.

محمدباقر قالیباف روز ۱۲ تیر به «اشکالات» لایحه تدوین‌شده توسط قوه قضائیه اشاره کرده و گفته بود اگر «قانونی ناکارآمد» تصویب شود، «توپ بی‌حجابی» در زمین نیروی انتظامی می‌افتد.