اعضای مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور، خرید واکسن روسی اسپوتنیک‌وی را “غیرموجه و خطرآفرین” دانسته و خواستار خرید واکسن معتبر و مطمئن شده‌اند. امروز وزیر بهداشت بعضی منتقدان واکسن روسی را به “خیانت ملی” متهم کرده و گفته بود که آنها “منافع اقتصادی” دارند.

۹۸ عضو مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی که یکی از بزرگ‌ترین اتحادیه‌های صنفی در ایران است، در نامه‌ای به رئیس‌جمهور ایران به عنوان “نماینده جامعه پزشکی شهرهای مختلف” خطاب به حسن روحانی نوشته است:

“خرید این واکسن را که تاییدیه‌های حداقلی جهانی را طی نکرده و اثربخشی و بی‌خطربودن آن در کشور تولید کننده نیز با ابهام و اعتراض مواجه است، غیرموجه و خطرآفرین می‌دانیم.”

اعضای مجمع عمومی نظام پزشکی سه ایراد از واکسن گرفته‌اند: “اطلاعات شفافی از مراحل تحقیق و ساخت واکسن اسپوتنیک‌وی در دسترس نیست”، “هیچ یک از منابع معتبر جهانی آن را تایید نکرده” و “مدارک و مستندات و دلایل تایید این واکسن در اختیار صاحبنظران جامعه پزشکی قرار نگرفته است.”

ایران واکسن اسپوتنیک‌وی را از روسیه خریده و سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت ایران هم آن را “تأیید اضطراری” کرده و قرار است از ۱۶ بهمن اولین محموله را از مسکو تحویل بگیرد. وزارت بهداشت ایران تاکید دارد که از سلامت و اثرگذاری این واکسن مطمئن است و حاضر نیست جان شهروندان را به خطر بیاندازد اما جامعه پزشکی ایران به این واکسن واکنش منفی نشان داده‌اند.

علاوه بر سازمان نظام پزشکی، مینو محرز، از اعضای علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا و مسئول تایید علمی واکسن ایرانی کرونا هم گفته به اسپوتنیک اعتماد ندارد و آن را تزریق نخواهد کرد. به جز دکتر محرز، حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس هم همین موضع را تکرار کرده است.

ابهام‌ و تردید درباره درستی تصمیم دولت ایران برای خرید واکسن کرونا زمانی شدت گرفت که آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران اعلام کرد که مسئولان نباید واکسن تولید بریتانیا و آمریکا را بخرند در حالی که فعلا معتبرترین واکسن‌های موجود در بازار ساخت شرکت‌های چندملیتی مستقر در این دو کشور است.

اعضای مجمع سازمان نظام پزشکی که بیش از ۲۸۰ هزار عضو در ایران دارد، در نامه به حسن روحانی نوشته است که پس از یک سال تلاش منتظر “اقدامی عاجل برای واکسیناسیون سراسری با واکسنی معتبر است که روند علمی و معقول تایید و تهیه را طی کرده باشد و انتظار دارد که نسبت به خریداری بهترین واکسن‌های موجود دنیا از شرکت‌های چندملیتی اقدام شود.”

سازمان نظام پزشکی گفته هر نوع “ملاحظه‌کاری و مسامحه” در این زمینه “نابخشودنی و تحمل‌ناپذیر” است.

وزیر بهداشت