همزمان با آغاز مرحله مهم «اثبات» اتهامات در روند محاکمه نخست‌وزیر اسرائیل در سه پرونده اتهامی «فساد، ارتشا و خیانت در امانت»، رئیس‌جمهور این کشور روز دوشنبه، شانزدهم فروردین، دیدار با هیئت‌های نمایندگی ۱۳ حزب را پیش از محول کردن کار تشکیل دولت جدید به یک سیاستمدار آغاز کرده است.

از یک‌سو در دادگاه استان اورشلیم، بنیامین نتانیاهو شخصاً به پای میز محاکمه آورده شد و از سوی دیگر، در فاصله‌ای نه چندان دور از ساختمان دادگاه، هیئت نمایندگی حزب لیکود در دیدار با رئیس‌جمهور اسرائیل از رئوون ریولین خواست تشکیل ائتلاف تازه برای دولت جدید را به بنیامین نتانیاهو محول کند.

همزمانی این دو رویداد دو هفته بعد از انتخابات پارلمانی این کشور است که برنده قطعی نداشت و باعث تشدید بن‌بست سیاسی شده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل همراه با وکلایش در جلسه دادگاهبنیامین نتانیاهو در آغاز دور جدید محاکمه‌اش خود را «بی‌گناه» دانست

دادگاه آقای نتانیاهو را موظف کرده بود که در روز نخست از مرحله «اثبات» اتهامات که با ادای شهادت شاهدان علیه او آغاز خواهد شد، شخصاً در محاکمه حضور یابد و سخنان دادستان را بشنود.

به نوشته جروزالم پست، لی‌اَت بِن‌عامی، دادستان، در این نشست گفت که بنیامین نتانیاهو از قدرت سیاسی «برای گرفتن مزایای غیرقانونی سوءاستفاده می‌کرد» و «این یک روال عادی او بود».

خانم بن‌عامی افزود که «همگان در برابر قانون، دادگاه و قضات یکسان هستند؛ بزرگ، کوچک، دارا و ندار، قوی و ضعیف». او همچنین سه پرونده اتهامی علیه نخست‌وزیر را «یکی از تلخ‌ترین بخش‌های تاریخ اسرائیل» نامید.

با این حال بنیامین نتانیاهو همه اتهام‌ها را بارها رد کرده و گفته است بی‌گناهی خود را در دادگاه ثابت خواهد کرد.

تا کنون در اسرائیل یک رئیس‌جمهور، یک نخست‌وزیر پیشین و چند وزیر محاکمه و زندانی شده‌اند، اما این اولین بار است که یک نخست‌وزیر مستقر، ضمن ادامه کار، در دادگاه محاکمه می‌شود.

بنیامین نتانیاهو که پیش‌تر خواهان عدم حضور در این نشست شده بود، هنگام ورود به ساختمان دادگاه با دو گروه پر سر و صدا از مخالفان و طرفداران خود روبه‌رو شد.

در حالی که شماری از وزیران حزب لیکود در میان حامیان آقای نتانیاهو تظاهرات می‌کردند و او را «بی‌گناه» می‌نامیدند، صدها تن از مخالفان او نیز در کنار ساختمان دادگاه تجمع کرده بودند و شعار می‌دادند.

پس از دو سال تحقیقات پلیس اسرائیل از عملکرد بنیامین نتانیاهو که بازجویی‌های متعدد از او و نیز گردآوری «شهادت» از ده‌ها دوست و کارمند وی را شامل شد، سرانجام دادستانی اسرائیل سال گذشته نظر داد که می‌توان آقای نتانیاهو را در سه پرونده به دادگاه کشاند.

با وجود این، در چهار انتخاباتی که در دو سال اخیر و به‌دنبال بن‌بست سیاسی اسرائیل برگزار شده، حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو توانسته است قدرت اصلی در دولت را حفظ کند.

آگاهان امور قضایی در اسرائیل به رسانه‌ها گفته‌اند که مرحله «اثبات» اتهامات علیه نخست‌وزیر کشورشان ممکن است ماه‌ها و شاید بیش از یک ‌سال به درازا بینجامد.

نتانیاهو در انتخابات اخیر نه برنده شد و نه بازنده، اما نشان داد که همچنان گزینه‌ای مهم و جدی در سیاست اسرائیل است و تغییر او راحت نیست.

بیشتر در این باره:

سرسختی نتانیاهو، قفل‌شدگی دولت و اصلاحات ساختاری در اسرائیل

برخی از مقامات قضایی کنونی و پیشین اسرائیل هم بعید ندانسته‌اند که این محاکمه سرانجام با نوعی سازش میان دادستانی و تیم وکلای مدافع نخست‌وزیر به پایان برسد. با وجود این، آقای نتانیاهو «اطمینان» دارد که از محاکمه «سربلند» بیرون خواهد آمد.

رسانه‌های اسرائیل روز یکشنبه و در آستانه مرحله حساس محاکمه بعید ندانستند که حزب لیکود به‌زودی آقای نتانیاهو را برای مقام ریاست‌جمهوری نامزد کند تا سه ماه دیگر در پایان دوره ریاست‌جمهوری رئوون ریولین او به این پست برسد.

حامیان ایده رئیس‌جمهور شدن بنیامین نتانیاهو گفته‌اند در آن صورت، حزب لیکود رهبر دیگری برای خود انتخاب خواهد کرد و معضل سیاسی تشکیل دولت نیز با ائتلاف با احزاب راستگرا و مذهبی حل خواهد شد.

هر چند در این شرایط، به نوشته جروزالم پست، احتمال مکلف شدن بنیامین نتانیاهو به پست نخست‌وزیری بیشتر شده اما معلوم نیست که او در انجام این مأموریت موفق باشد.

تحلیلگران در رسانه‌های اسرائیل گفته‌اند که بنیامین نتانیاهو با وجود محاکمه سختی که با آن روبه‌روست، تمایل دارد که به‌زودی انتخابات دیگری برگزار شود تا احزاب کوچک و تازه‌تأسیس فرو بپاشند و حزب لیکود قدرت اصلی در صحنه سیاست را همچنان در دست خود نگه دارد.