5

باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران از برکناری “۳۷ سفیر” از جمله محسن بهاروند سفیر ایران در لندن خبر داده است. این خبر را منابع دیگر تایید نکرده‌اند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، پس از “انتشار تصاویری از برپایی جشن سالگرد پیروزی انقلاب در محل سفارت ایران در لندن”، برخی رسانه‌های داخلی گزارش کردند آقای بهاروند به “دستور وزیر امور خارجه برکنار و به تهران فراخوانده شده است.”

“یکی از دلایل این برکناری، برگزاری مراسم خارج از عرف در سفارت ایران” از جمله عدم “رعایت حجاب” ذکر شد.

اما پیش از برگزاری این مراسم در لندن، روزنامه کیهان تهران یازدهم بهمن بدون ذکر نام کسی نوشته بود: “بر اساس شنیده‌ها ۳۷ سفیر در نوبت تغییر و جابجایی هستند.”

“پانزده ســفیر جدید تعیین و برای چهارده سفیر نیز حکم پایان مأموریت صادر شده است.”

این روزنامه با انتقاد از “کندی انتصابات” در دولت ابراهیم رئیسی نوشت “از زمان آغاز به کار دولت ســیزدهم تاکنون، حتی یک سفیر هم جابه‌جا نشده” در حالیکه “برخی سفرا دوره ماموریت‌شان خاتمه یافته و برخی نیز نتوانستند نماینده شایسته‌ای برای نظام جمهوری اسلامی باشند.”

محسن بهاروند پانزدهم تیر، تقریبا یک ماه پیش از پایان ریاست جمهوری حسن روحانی، سفیر جمهوری اسلامی در لندن شد.

او معاون سابق وزارت خارجه ایران و مسئول مذاکره درباره هواپیمای اوکراینی بود که با موشک سپاه پاسداران سرنگون شد و ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.

سفیر قبلی جمهوری اسلامی در لندن، حمید بعیدی نژاد بود که از شهریور ۱۳۹۵ این سمت را به عهده داشت اما شانزدهم فروردین خبر داد که دوره سفارتش به پایان رسیده است.

انتصاب آقای بهاروند به سفارت در لندن از همان زمان با انتقادهایی روبرو شد از جمله اینکه محمدجواد ظریف وزیر خارجه وقت سه ماه این سمت را “بلاتکلیف رها کرد” و بعد “در دقیقه ۹۰ و زمان تحویل دستگاه دیپلماسی کشور به وزیران و مدیران انقلابی”، ناگهان “معاونش را به دیدار ملکه” بریتانیا فرستاد.

آقای بهاروند از کسانی بود که پنهانی و “با مجوز” آیت‌الله علی خامنه‌ای در سال ١٣٩١ و پیش از شروع مذاکرات منتهی به برجام، در عمان با نمایندگان آمریکا مذاکره می‌کردند.

او به گفته خودش در مذاکره برای تبادل مسعود سلیمانی، استاد دانشگاه زندانی در آمریکا با ژیائو وانگ، محقق آمریکایی دانشگاه پرینستون که در ایران زندانی بود نقش داشت.

محسن بهاروند پیشتر مسئول مذاکره در پرونده انفجار مرگبار سال ۱۳۷۳ در مقر یهودیان در آرژانتین بود.