توضیح تصویر،خبرگزاری “نن آسیا” که خبرهای مربوط به طالبان را پوشش گسترده می‌دهد، ویدیوی کوتاهی از مصاحبه با محمد اسماعیل خان منتشر کرده است

محمد اسماعیل خان، فرمانده بسیج مردمی علیه طالبان در هرات و چند مقام دولتی به اسارت طالبان درآمدند.

گروه طالبان در اعلامیه‌ای گفته است که پس از تصرف هرات از سوی این گروه محمد اسماعیل خان، عبدالرحمن رحمان، معاون وزارت داخله افغانستان، نبی احمدزی، فرمانده قول اردو/سپاه ظفر، عبدالصبور قانع والی هرات و حسیب صدیقی، رئیس امنیت این ولایت تسلیم طالبان شده‌اند.

در اعلامیه طالبان آمده است که مسئولان نظامی این گروه به آن‌ها اطمینان داده‌اند که “به زندگی آرام و آبرومندانه خود ادامه دهند”. خبرگزاری “نن آسیا” که خبرهای مربوط به طالبان را پوشش می‌دهد، ویدیوی کوتاهی از محمد اسماعیل خان منتشر کرده است که او را داخل خودرو طالبان در حالی که در دو طرفش افراد طالبان نشسته‌اند نشان می‌دهد.

خبرگزاری فرانسه

آقای اسماعیل خان که ظاهرا در اسارت است در این ویدیو می‌گوید طالبان با مردم باید با رویه‌ای برخورد کنند که در کنار هم بتوانند زندگی مرفه داشته باشند.

او در پاسخ به سوالی که چه احساسی دارد می‌گوید: چون دفعتا این حادثه صورت گرفته نمی‌توانم چیزی بگویم.

مشخص نیست که این ویدیو تحت چه شرایطی ضبط شده است.

روز گذشته (پنجشنبه، ۲۱ اسد/مرداد) جنگجویان طالبان شهر هرات، سومین شهر بزرگ افغانستان، را تصرف کردند و بنا به گزارش‌ها سه هزار زندانی را از زندان اصلی این شهر آزاد کردند.

در روزهای گذشته نیز طالبان حملات گسترده‌ای برای تصرف هرات انجام داده بودند که با مقاومت نیروهای دولتی و بسیج مردمی به فرماندهی محمد اسماعیل خان روبه رو شدند و نتوانسته بودند این شهر را تصرف کنند.

هرات در مرز ایران، از بزرگترین و مهم‌ترین ولایت‌های افغانستان است.

محمد اسماعیل خان
این عکس را خبرگزاری “نن آسیا” منتشر کرده که بیشتر خبرهای طالبان را پوشش می‌دهد

در همین حال، طالبان نیز بیانیه‌ای ۱۳ ماده‌ای با عنوان “در باره‌ی پیشروی‌ها و تحولات اخیر در کشور” نشر کرده کرد.

در بیانیه طالبان ادعا شده که این گروه “عفو عمومی اعلان” کرده است، و “هیچکسی باید در این مورد نگرانی نداشته باشد”. در این بیانیه به شبه نظامیان این گروه گفته شده که “تاسیسات عامه، دوائر دولتی و اسباب و سامان آن، پارک‌ها، سرک‌ها و پل‌ها” را مورد تصرف شخصی قرار ندهند.