محمد خاتمی: قوه قضائیه از صدور احکامی که بر رنج ملت می‌افزاید، بپرهیزد

محمد خاتمی، رئيس جمهور اسبق ایران، به مقام‌های قوه قضائیه توصیه کرده است که از «صدور و اجرای احکام قضایی که می‌تواند افق پیش رو را تیره و رنجی بر رنج‌های ملت بیافزاید بپرهیزند»؛ سخنی که می‌تواند اشاره تلویحی به اعدام روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز، باشد.

خلاصه سخنرانی آقای خاتمی در جمع گروهی از فعالان سیاسی روز سه‌شنبه ۲۵ آذرماه در خبرگزاری ایلنا منتشر شده و او گفته است در شرایط کنونی «تغییراتی در مناسبات جهانی پیدا شده» و ابراز امیدواری کرده است که «افق‌های جدیدی» باز شود.

اشاره او به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است که پیروزی جو بایدن، احتمال بازگشت دولت آمریکا به برجام و پایان برخی از تحریم‌های آمریکا را مطرح کرده است.

آقای خاتمی همچنین گفته در شرایط کنونی برخی افراد که او آنها را «بدخواهان ایران» نامیده، قصد دارند «با انگشت گذاشتن بر سوءرفتارها و شعارهای غیرمسئولانه در داخل کشور» و «بازکردن پرونده‌های جدید»، مانع از «گشایش در زندگی و معیشت مردم» شوند.

او بر همین مبنا به مجلس و به‌ویژه قوه قضائیه توصیه کرده است که در «این شرایط» از «تصویب قوانین یا صدور و اجرای احکام قضایی که می‌تواند افق پیش رو را تیره و رنجی بر رنج‌های ملت بیفزاید بپرهیزند»