تلاش رهبران احزاب سیاسی اسرائیل برای تشکیل دولتی جدید بدون حضور بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به اوج رسیده و رسانه‌ها و سیاستمداران از پیشرفت قابل توجه در این مذاکرات خبر داده‌اند.

یائیر لپید، رهبر حزب یش عتید، حزب اصلی مخالف دولت، در حال مذاکره با نفتالی بنت، رهبر حزب راستگرای افراطی یمینا است تا رضایت او را برای تشکیل دولت ائتلافی “تغییر” به دست آورد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی آقای بنت به هم‌حزبی‌های خود گفته است که قصد دارد در ائتلاف آقای لپید شرکت کند و اعضای حزب یمینا هم از پیوستن او به دولت ائتلافی بدون حضور لیکود، حزب آقای نتانیاهو، حمایت کرده‌اند.

در صورت توافق، نفتالی بنت به مدت دو سال نخست وزیر خواهد بود و بعد از آن آقای لپید تا پایان دوره چهارساله این مقام را در اختیار خواهد گرفت.

یائیر لپید که از سوی روون ریولین، رئیس جمهور اسرائیل مامور تشکیل دولت شده تا روز چهارشنبه دوم ژوئن فرصت دارد تا دولتی ائتلافی تشکیل دهد.

در صورتی که تلاش‌ها و مذاکرات سیاسی برای تشکیل دولت جدید به نتیجه برسد، بنیامین نتانیاهو بعد از ۱۲ سال از قدرت کنار خواهد رفت و سیطره او بر فضای سیاسی اسرائیل به پایان خواهد رسید.

در دو سال اخیر چهار انتخابات در اسرائیل برگزار شده و ناکامی رهبران احزاب برای تشکیل ائتلافی پایدار، به بن‌بست سیاسی در اسرائیل منجر شده است.

بعد از انتخابات ماه مارس، آقای نتانیاهو مسئول تشکیل دولت شد اما نتوانست در مهلت ۲۸ روزه برای ائتلاف با بقیه احزاب به توافق برسد.

نتانیاهو
تلاش‌های بنیامین نتانیاهو برای جلوگیری از ائتلاف رقبا و ماندن در قدرت بی‌نتیجه بوده است

بعد از آن یائیر لپید، رهبر مخالفان در کنست مسئول تشکیل دولت کرد. مهلت چهار هفته‌ای آقای لپید روز چهارشنبه به پایان می‌رسد و او باید تا آن روز توافق لازم با احزاب دیگر برای کسب ۶۱ کرسی از ۱۲۰ کرسی کنست را کسب کند.

برای تحقق این هدف او باید رضایت نفتالی بنت، وزیر دفاع سابق و سیاستمدار راستگرای افراطی را برای مشارکت در دولت “تغییر” با حضور احزابی از طیف سیاسی راست، میانه و چپ جلب کند.

آقای نتانیاهو، نخست وزیر و رهبر حزب راستگرای لیکود، درباره ائتلاف با احزاب چپ هشدار داده و به آقای بنت و همین طور گیدیون سعار، سیاستمدار راستگرای دیگر و رهبر حزب تازه ‌تاسیس “امید نو” پیشنهاد نخست وزیری چرخشی را ارائه کرده است.

اما رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده‌اند که آقای سعار، هم‌حزبی قبلی آقای نتانیاهو در لیکود، این پیشنهاد را رد کرده است.

به این ترتیب آخرین تلاش‌های آقای نتانیاهو برای ماندن در قدرت بی‌نتیجه مانده و در سوی دیگر مذاکرات برای تشکیل دولت وحدت بدون حضور حزب لیکود شدت گرفته است.

 

.