مخالفت با برپایی «مرکز تبلیغاتی» جمهوری اسلامی در فرانکفورت

۰۱

حزب سوسیال دموکرات آلمان می‌خواهد جلوی تلاش جمهوری اسلامی برای بر پا کردن «مرکز تبلیغاتی» در فرانفکورت را بگیرد. کنسولگری جمهوری اسلامی در این شهر مهم واقع در غرب آلمان که پایتخت مالی آن محسوب می‌شود، مدتی است می‌‌خواهد بخشی از فضای سبزی را که در اختیار دارد با فضای دیگری معاوضه کند تا بتواند در آن مرکزی تبلیغاتی ایجاد کند.

به گزارش روزنامه «فرانکفورتر نیو پرسه»، سیمون ویش، سخنگوی سیاست برنامه‌ریزی گروه حزب سوسیال دموکرات، در شورای شهر گفت که حزبش با هرگونه معامله با جمهوری اسلامی مخالف است.

شهرداری فرانکفورت سال‌ها است که می‌خواهد فضای سبزی را که در اختیار کنسولگری ایران است، بگیرد تا بتواند شکافی را که در کریدور سبز این شهر وجود دارد، پر کند. جمهوری اسلامی اما می‌خواهد از این نیاز شهرداری استفاده کند تا فضای جدیدی برپا کند. به گزارش «صدای آمریکا»، قصد حکومت ایران این است که در این فضا چاپخانه برپا شود.

به نظر می‌رسد توافقی ضمنی اخیرا بین شهرداری فرانکفورت و کنسولگری صورت گرفته بود و به همین دلیل، حزب سوسیال دموکرات وارد عمل شد تا مخالفت خود را اعلام کند. این حزب تاکید دارد که با امتداد یافتن «کریدور سبزِ» شهر موافق است اما نه به هر قیمتی. ویش می‌گوید نباید به حکومت ایران فرصت داد تا در فرانکفورت «باغ تبلیغاتی» بر پا کند. او در ضمن گفت ملکی که قرار است در ازای فضای سبز به جمهوری اسلامی سپرده شود ارزشی بسیار بالاتری دارد و افزود: «من از اساس مخالف معامله با دولتی‌ام که مردمان خواهان دموکراسی و آزادی را می‌رباید و می‌کشد.»

حزب سبز فرانکفورت هنوز در این زمینه موضع نهایی خود را اعلام نکرده است. جولیان فرانک، سخنگوی این حزب، در زمینه برنامه‌ریزی در شورای شهر فرانکفورت، در روز ۱۴ ژوئیه در گفت‌وگو با یک روزنامه محلی گفته بود: «ما می‌خواهیم تنها پس از اینکه با همه صحبت کردیم به نتیجه برسیم.» حزب سبز قرار بود با جامعه ایرانی آلمان نیز در این مورد گفت‌وگو کند.

نیکو یزدانی، از چهره‌های حزب سبز در فرانکفورت، گفته بود مذاکرات در این مورد نباید قطع شوند و بهتر است که معاوضه ملک با جمهوری اسلامی انجام شود تا پولی در کار نباشد.