ساعاتی پس از اعلام ایران در آغاز فرآیند غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصدی در تاسیسات اتمی فردو در نزدیکی قم، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرد که این کشور اقدامات فنی لازم برای غنی سازی اورانیوم با این میزان خلوص را آغاز کرده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی ناظر بر فعالیت های اتمی ایران و همچنین ناظر بر اجرای بخش های فنی توافق هسته‌ای برجام است.

کاظم غریب آبادی نماینده دائم ایران در آژانس هم گفته است که بازرسان آژانس مهروموم یک مخزن خاوی مواد اتمی لازم برای غنی سازی ۲۰ درصدی را شکستند تا ایران با وصل آن به خط تولید، غنی سازی با این خلوص را آغاز کند.

همزمان علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، در یک کنفرانس خبری در تهران اعلام کرد که روند غنی سازی ۲۰ درصدی در روز پانزدهم دی (چهارم ژانویه) با فرآیند تزریق گاز در سایت فردو شروع شده و به گفته او “تا ساعاتی دیگر اولین محصول اورانیوم غنی شده یواف۶ به دست خواهد آمد”.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، هم در توییتی گفته است اقدام ایران در غنی سازی ۲۰ درصدی مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی و قابل بازگشت است به شرطی که طرف های توافق هسته‌ای هم تعهدات خود را به طور کامل اجرا کنند.

پیش از این شرکای اروپایی ایران در توافق هسته‌ای از این کشور خواسته بودند از غنی سازی با خلوص بالاتر در فردو خودداری کند.

غنی سازی ۲۰ درصدی از پاییز سال ۱۳۹۲ همزمان با توافق موقت اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی با هدف توقف تحریم های بین المللی متوقف شده بود. تولید مجدد اورانیوم با غنای ۲۰ درصد مصوبه مجلس شورای اسلامی است.

آقای ربیعی گفته است که غنی‌سازی ۲۰ درصدی با “دستور” رئیس جمهوری و در راستای “قانون مصوب مجلس” صورت گرفته و “با اینکه دولت آنرا به نفع کشور نمی‌داند، به آن پایبند خواهد بود.”

در این قانون، مجلس از دولت خواسته که در پاسخ به لغو نشدن تحریمهای آمریکا، غنی سازی اورانیوم را افزایش دهد و ظرف دو ماه، همکاری برای بازرسی نامحدود آژانس از تأسیساتش را متوقف کند.

مدیرکل آژانسَ
رافائل گروسی مدیرکل آژانس اقدامات ایران برای غنی سازی با خلوص بالا را تایید کرده

بر اساس توافق اتمی برجام ایران باید از غنی سازی با خلوص ۲۰ درصدی فعلا خودداری می کرد اما قانونی جنجالی در ایران که دولت این کشور اعلام کرده بود با تصویب آن مخالف است، دولت را بار دیگر مکلف به غنی سازی با خلوص ۲۰ درصد کرده است.

دولت ایران آئین نامه اجرای این قانون را هفته پیش ابلاغ کرده و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی هم گفته بود این سازمان برای انجام غنی‌سازی ۲۰ درصدی آمادگی دارد.

اورانیوم غنی شده با خلوص ۲۰ درصدی در مصارف صلح‌آمیز و سلاح‌های اتمی می‌تواند کاربرد داشته باشد؛ و همین دلیل انجام آن در ایران مورد نگرانی قدرت های جهانی بود.

ایران می گوید هدف از برنامه اتمی‌اش استفاده از آن در مصارف صلح‌آمیز است و هیج تمایلی در بکارگیری آن در امور نظامی ندارد