یک مقام ارشد کنترل بیماری چین در اذعانی کم‌سابقه گفت که اثربخشی واکسن‌های ویروس کرونای آن کشور پایین است و دولت در این فکر است که آنها را ترکیب کند تا شاید قوی‌تر شوند.

به گزارش آسوشیتدپرس، گائو فو، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین، روز شنبه در کنفرانسی در شهر چنگدو در جنوب غربی چین گفت که واکسن‌های چینی کنونی «از میزان ایجاد مصونیت بسیار بالایی برخوردار نیستند.»

پکن تاکنون صدها میلیون دز واکسن به خارج از کشور صادر کرده و همزمان سعی داشته است در مورد اثربخشی واکسن کووید۱۹ «فایزر-بایو ان تک» که با استفاده از پیام رسان آر‌ان‌ای تجربی پیشین یا ام‌ار‌ان‌ای ساخته شده، تردید ایجاد کند.

آقای گائو گفت: «اکنون این امر در دست بررسی رسمی است که آیا باید از واکسن‌های مختلف از خطوط فنی مختلف برای فرایند ایمنی‌سازی استفاده کنیم.»

FILE PHOTO: Spring breakers flock to Florida beaches
بیشتر موارد جدید کووید۱۹ و بستری شدن ناشی از آن در آمریکا در میان جوانان بزرگسال دیده شده است
روشل والنسکی، مدیر مرکز کنترل و پیگشیری بیماری ایالات متحده، روز جمعه گفت، موارد جدید کووید۱۹ و بستری شدن در بیمارستان‌ها در آمریکا همچنان روز به افزایش است و علت آن بیمار شدن بزرگسالانی است که هنوز واکسینه نشده‌اند.

مقامات چین روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری مستقیما به سوالاتی که در مورد نظر آقای گائو پیرامون تغییرات احتمالی در برنامه های رسمی مربوط به واکسن شد، پاسخ ندادند. ولی یکی دیگر از مقامات مرکز کنترل بیماری چین گفت تولید کنندگان در حال کار کردن بر روی واکسن‌های مبتنی بر ام‌آر‌ان‌ای هستند.

این مقام مسئول گفت: «واکسن های ام‌آر‌ان‌ای تولید شده در کشور ما نیز وارد مرحله آزمایش های بالینی شده اند.» ولی هیچ جدول زمانی برای استفاده احتمالی از آن واکسن ها را نداد.

کارشناسان می‌گویند ترکیب کردن واکسن‌ها یا واکسیناسیون متوالی ممکن است باعث افزایش اثر بخشی شود. پژوهشگران در بریتانیا نیز در حال مطالعه بر روی ترکیب احتمالی واکسن مبتنی بر ام‌آران‌ای فایزر-بایو ان تک با واکسن سنتی استرازنکا هستند.