یک روز مانده به برگزاری افتتاحیه مسابقات المپیک توکیو، مسئولان برگزاری این رویداد ورزشی روز پنج‌شنبه ۳۱ تیرماه اعلام کردند کنتارو کوبویاشی، مدیر هنری مراسم افتتاحیه، به‌دلیل شوخی با هولوکاست و کشتار یهودیان از سِمت خود برکنار شده است.

کوبایاشی که پیشتر به‌عنوان کمدین فعالیت می‌کرد در یکی از اجراهای طنز خود در سال ۱۹۹۸ با موضوع هولوکاست شوخی می‌کند. انتشار ویدئوی این اجرای کمدی و متن اظهارات کوبایاشی در روزهای اخیر موجی از خشم و انتقاد کاربران را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت.

یک نهاد حقوق بشری، به نام سایمون ویزنتال، در بیانیه‌ای اعلام کرد حضور کوبایاشی در مسابقات المپیک توهین به خاطره شش میلیون یهودی است که در هولوکاست کشته شدند.

کوبایاشی سخنان پیشین خود را «احمقانه» و «نادرست» خوانده و در بیانیه‌ای بابت این اظهارات پوزش خواسته است.

در یک مورد دیگر در روزهای اخیر، کی‌گو اویامادا که به‌عنوان آهنگساز با برگزارکنندگان المپیک همکاری داشت، پس از افشای قلدری و بدرفتاری او با هم‌کلاسی‌هایش در گذشته وادار به استعفا شد. به این ترتیب، قطعه‌ای که او برای مراسم المپیک ساخته بود، اجرا نخواهد شد.

رئیس پیشین کمیته برگزاری المپیک توکیو هم چند ماه پیش پس از اظهار نظرهای جنسیتی از مقام خود استعفا کرد.

سی‌ودومین دوره بازی‌های المپیک طی روزهای اول تا ۱۷ مردادماه در توکیو برگزار می‌شود و مراسم افتتاحیه این دوره بازی‌ها از ساعت ۱۵:۳۰ روز جمعه اول مرداد ماه (۲۳ ژوئیه) آغاز می‌شود.

به دلیل وضعیت اضطراری شیوع کرونا در توکیو، همه مسابقات بدون حضور تماشاگر برگزار خواهد شد.