رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به بی‌بی‌سی گفته است توافق موقت این آژانس با ایران، “فرصت گرانبهایی” برای دیپلماسی برای حفظبرجام داده است و تاکید کرد هفته‌های آتی، حیاتی خواهند بود.

در سفر اخیر آقای گروسی به ایران، آژانس و ایران به یک توافق جدید برای ادامه فعالیت‌های نظارتی “ضروری” آژانس برای سه ماه دست یافتند.

سازمان انرژی اتمی ایران گفته است پیوست این توافق “محرمانه” خواهد بود.

پیشتر هم آقای گروسی در گفتگو با شبکه خبری ژاپنی ( ان اچ کی) گفته بود که اگر ایران و دیگر کشورها از جمله آمریکا در باره برنامه هسته‌ای ایران به توافق دست نیابند، جامعه جهانی با وضعیت کاملا جدیدی درمورد پیشرفت هسته ای ایران روبه رو می‌شود. مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تعلیق پروتکل الحاقی را نیز ضایعه‌ای مهم برای جامعه جهانی دانسته است .

هشدار مدیر کل آژانس در مورد چشم‌انداز عدم توافق با ایران

طبق این بیانیه پروتکل الحاقی و بازرسی سرزده بازرسان آژانس از مراکز هسته‌ای متوقف خواهد شد. البته مشخص نیست ایران اطلاعات کدام تاسیسات را نزد خود نگه خواهد داشت و آژانس فعالیت‌های نظارتی خود را در کدام بخش ادامه خواهد داد.

آقای گروسی در مصاحبه با بتانی بل، خبرنگار بی‌بی‌سی در وین گفت اوضاع “شکننده و حساس” است.

او گفت که تغییر در وضعیت بازرسی این آژانس از مراکر هسته‌ای، پس از کاهش همکاری ایران با آژانس، اقدامی در جهت بهتر نبوده اما با این توافق موقت، این اطمینان حاصل می‌شود که نقاط کوری برای بازرسان سازمان ملل وجود نخواهد داشت.

آقای گروسی گفت این توافق همچنین زمان برای دیپلماسی در اختیار می‌گذارد.

ایران می‌گوید چون آمریکا از برجام خارج شده، این کشور باید تحریم‌های وضع شده را لغو کند تا این کشور دوباره تعهداتش را از سر بگیرد.

اخیرا آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفت کشورش به دعوت سه کشور اروپایی برای برگزاری جلسه مشترک و غیر رسمی با ایران درباره برجام، پاسخ مثبت داده است.

اما آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران تاکید کرده که پیش از مذاکره، قدم اول را باید آمریکا با حذف تمام تحریم‌ها بردارد و بعد از “راستی آزمایی” ایران حاضر به مذاکره خواهد بود.