سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفته است که در جریان مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین برای احیای توافق هسته‌ای برجام، ایالات متحده “در چارچوب تعهدات خود بخش عمده‌ای از کاری که باید انجام دهد و ما هم آنها را ضروری می‌دانیم، قبول کرده است”.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است کشورش در مذاکرات جاری در وین پیگیر “بخشی است که آمریکا قبول نکرده” است. وی جزئیات این بخش را اعلام نکرده اما پیش از این عباس عراقچی مذاکره ارشد اتمی ایران گفته بود که خواسته این کشور رفع تمامی تحریم هایی است که در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ اعمال شده است.

ایالات متحده می‌گوید برخی از این تحریم ها مثل تحریم‌های حقوق بشری مانع اجرای توافق هسته ای محسوب نمی‌شود اما ایران می‌گوید هدف از اعمال آن با هدف احتمالی ناکام گذاشتن احیای توافق برجام بوده است.

در ارتباط با موافقت ایالات متحده با خواسته های ایران، دو روز پیش از این حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، هم گفته بود آمریکا با رفع اغلب تحریم‌های ایران موافقت کرده است. آمریکا اظهارات مقام های ایرانی را رد یا تایید نکرده اما دو طرف می گویند که برای رسیدن به توافق نهایی، “اختلافات جدی باقی است”.