8

پس از ماه‌ها بن‌بست در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای، اتحادیه اروپا و ایران می‌گویند پس از سفر انریکه مورا به تهران گشایشی در مسیر مذاکرات ایجاد شده است. آمریکا با لحنی محتاطانه از این موضوع استقبال کرده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته سفر آقای مورا به تهران “به اندازه کافی مثبت” بوده که گفتگوها از سر گرفته شود و وزیر خارجه ایران هم آن را فرصتی برای بررسی “ابتکار عمل‌های معطوف به حل مسائل باقی‌مانده” خوانده است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در حاشیه نشست گروه ۷ در آلمان به خبرنگاران گفت: “این طور بگویم که مذاکرات به بن‌بست رسیده بود و حالا بن‌بست رفع شده و به این ترتیب چشم‌اندازی از رسیدن به یک توافق وجود دارد.”

او در عین حال تاکید کرده اختلافات موجود در مسیر احیای برجام را نمی‌توان “یک‌شبه” حل کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران هم در توییتی گفته “اگر آمریکا تصمیم سیاسی خود را گرفته و به تعهداتش پایبند باشد، توافق خوب و قابل اتکا در دسترس است.”

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن استقبال از نتایج سفر آقای مورا به تهران گفته: “در عین حال باید گفت که در حال حاضر رسیدن به توافق چندان قطعی نیست.”

این مقام آمریکایی گفته ایران باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد بر شروط نامرتبط اصرار کند یا آنکه زودتر مذاکرات را به نتیجه برساند، گزینه‌ای که منافع همه طرف‌ها در آن تامین می‌شود.

وزارت خارجه آلمان هم نسبت به ادامه مذاکرات و نتیجه‌گیری سریع ابراز امیدواری کرده است.

میخائیل اولیانوف، دیپلمات ارشد روسیه در مذاکرات برجام، با همرسانی توییتی از خبرنگار وال‌استریت‌ ژورنال درباره موانع رسیدن به توافق و نیاز به گفتگوی طولانی با ایران و آمریکا گفته: “در شرایطی متفاوت، روسیه احتمالا می‌توانست دفاتر خوبش را برای نهایی کردن توافق برجام در اختیار طرفین بگذارد. اما حالا نه.”

مذاکرات مورا در تهران

ارزیابی‌های مثبت از احتمال ازسرگیری مذاکرات پس از بازگشت انریکه مورا از تهران بیان شده است.

آقای مورا مدیر سیاسی سیاست خارجی اتحادیه اروپا است و به عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام عمل کرده است.

جوزپ بورل گفته گفتگوهای انریکه مورا در تهران “بهتر از آنچه انتظار می‌رفت پیش رفت”.

آقای مورا به جز مساله هسته‌ای، پرونده احمدرضا جلالی، پزشک دوتابعیتی ایرانی-سوئدی را هم مطرح کرده و خواهان توقف حکم اعدام او شده است.

آقای مورا دو روز متوالی در ساختمان وزارت خارجه ایران گفتگوهایی با علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایران داشت.

جزئیات این گفتگوها منتشر نشده است.

منابع غربی پیش از این می‌گفتند اصرار ایران بر حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی در آمریکا دلیل بن‌بست است. در مقابل منابع ایرانی می‌گفتند غربی‌ها تضمین کافی نداده‌اند که ایران از مزایای رفع تحریم بهره‌مند خواهد شد.

روزنامه فایننشال تایمز پیش از سفر آقای مورا به تهران گزارش داد که اتحادیه اروپا به دنبال راه حلی میانه در مساله سپاه است، به این ترتیب که نام سپاه از فهرست تروریستی برداشته شود، اما بخش‌هایی از آن، مانند نیروی قدس سپاه، همچنان در فهرست بماند.

روز جمعه سخنگوی وزارت خارجه آلمان با منصفانه خواندن پیش‌نویس موجود در مذاکرات وین گفته: “از ایران انتظار داریم که از طرح خواسته‌های فراتر از برجام بپرهیزد و نتیجه‌گیری سریعی در این گفتگوها داشته باشیم.”

روز پنجشنبه هم یک منبع دیپلماتیک فرانسوی به رویترز گفت احتمال کمی وجود دارد که آمریکا در آینده نزدیک با حذف سپاه از فهرست تروریستی موافقت کند.

بازرسی مورا در آلمان

مورا

منبع تصویر، REUTERS

انریکه مورا در بازگشت از تهران توییت کرد که مدت کوتاهی در فرودگاه فرانکفورت آلمان بازداشت شد.

او اعتراض کرد که به عنوان یک دیپلمات اروپایی در ماموریت رسمی، با وجود داشتن گذرنامه دیپلماتیک، پلیس گذرنامه و موبایلش را ضبط و او را از همراهانش جدا کرد.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا موضوع را کم اهمیت جلوه داد و گفت مساله به سرعت حل شده است.

جوزپ بورل هم در این باره گفت: “این مساله تمام شده، او به هواپیمایش رسید و سفرش مطابق ماموریتش پیش می‌رود.”

پلیس فرانکفورت به بی‌بی‌سی فارسی گفت: “این بازرسی بر اساس سرنخ‌های کامپیوتری بود که در کنار موارد دیگر به مسیر تهران-فرانکفورت مربوط می‌شد و ارتباطی با این اشخاص نداشت.”

“هنگامی که مشخص شد ارتباطی با اطلاعات دریافت شده وجود ندارد، دیپلمات‌ها توانستند پس از حدود ۴۰ دقیقه سفر خود را ادامه دهند.”

پلیس آلمان می‌گوید دلیل این بازرسی را به خود دیپلمات‌های اروپایی توضیح داده است.

دیگر تحولات دیپلماتیک

امیر قطر و رهبر ایران

منبع تصویر، KHAMENEI.IR

توضیح تصویر، همزمان با حضور مذاکره‌کننده ارشد اروپا در تهران، امیر قطر هم با رهبر ایران دیدار کرد

همزمان با حضور آقای مورا در تهران، امیر قطر هم سفر کوتاهی به تهران داشت.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر و ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران دیدار کرد.

امیر قطر در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور ایران گفت: “درباره مذاکرات وین هم قطر همواره نگاه مثبتی به آن داشته و باور داریم که گفتگو راه حل این مساله است.”

برخی ناظران این سفر را با تلاش قطر برای میانجیگری بین ایران و قدرت‌های غربی و همچنین با کشورهای عرب منطقه مرتبط دانسته‌اند.

دو روز پیش احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان قانون اساسی در ایران گفت باید “سوءتفاهم‌ها” میان ایران و عربستان سعودی برطرف شود.

آقای جنتی، که معمولا مواضع تندی دارد، گفت: “حل و فصل بسیاری از اختلافات شدنی است.”

روز جمعه محمد ایرانی، سفیر ایران در کویت، گفت ایران به طور رسمی از کویت برای مذاکره درباره میدان گازی آرش/الدره دعوت کرده است.

ایران، کویت و عربستان درباره این میدان گازی با یکدیگر اختلاف نظر دارند.

سفیر ایران در کویت گفته که حسین امیرعبداللهیان هم تماسی با همتای کویتی خود داشته است.

آقای ایرانی درباره احتمال گفتگوی وزیران خارجه ایران و عربستان سعودی گفت: “ما باید منتظر نتایج دوره ششم گفت‌و‌گوها باشیم، چرا که این دوره تعیین خواهد کرد که دیدار نزدیک است یا خیر.”