وزیر خارجه ایران گفت که مذاکرات ایران و عربستان در “مسیر درستی” قرار دارد، اما از سرگیری روابط دو کشور به زمان بیشتری نیاز دارد و دو طرف “نیازمند” گفت‌وگوهای بیشتر هستند.

حسین امیرعبداللهیان در بیروت گفت: “تا این مرحله به نتایجی رسیده‌ایم و نسبت به اجرای توافقات در زمان مناسب اقدام و اطلاع رسانی خواهیم کرد.”

روابط ایران و عربستان، از سال ۱۳۹۴ تاکنون قطع است.

آقای امیرعبداللهیان در کنفرانس خبری‌اش در لبنان گفت که این روابط از سوی عربستان قطع شده است، اما در عین حال اشاره‌ای به حمله به سفارت عربستان نکرد.

در سال ۹۴ و در پی اعدام یک روحانی سرشناس شیعه به نام شیخ نمر النمر در عربستان، عده‌ای در مشهد به کنسولگری عربستان و عده‌ای هم در تهران به سفارت این کشور حمله کردند.

این افراد وارد سفارت عربستان شدند، پرچم این کشور را پایین کشیدند و سفارت را آتش زدند. ریاض در واکنش روابطش را با تهران قطع کرد.

حمله به سفارت
روابط ایران و عربستان از سال ۹۴ و در پی حمله به سفارت عربستان در تهران قطع شد

اما از ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۹ شایعاتی درباره مذاکرات ایران و عربستان منتشر شد و در نهایت در فروردین سال ۱۴۰۰ دو طرف تایید کردند که مذاکراتی را آغاز کرده‌اند.

به گفته آقای امیرعبداللهیان، لبنان یکی از موضوعات مذاکرات ایران و عربستان است.

عربستان در لبنان حامی گروه‌های سیاسی سنی است و ایران نیز از شیعیان این کشور حمایت می‌کند.

اختلافات میان این گروه‌ها که بعد از سالها جنگ داخلی توافق کرده‌اند به شکل مشارکتی کشور را اداره کنند موجب شد تا کشور لبنان نزدیک به یک سال اخیر نتواند کابینه تایید شده در پارلمان داشته باشد.

این بحران سیاسی، یک ماه پیش به پایان رسید و نجیب میقاتی موفق شد کابینه جدید را تشکیل دهد.

سعد حریری که پیش از آقای میقاتی در تشکیل دولت شکست خورده بود، گروه حزب‌الله لبنان را که از سوی ایران حمایت می‌شود، دلیل این بن‌بست معرفی کرده بود.

آقای حریری که از سیاستمداران سنی لبنان است، همزمان شهروند کشور عربستان سعودی نیز هست.

در فاصله شش سالی که از قطع روابط دو کشور می‌گذرد، عربستان بارها ایران را متهم کرد که به شکل غیرمستقیم و مستقیم در حملاتی به مناطق این کشور دست داشته است

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، در فاصله شش سالی که از قطع روابط دو کشور می‌گذرد، عربستان بارها ایران را متهم کرد که به شکل غیرمستقیم و مستقیم در حملاتی به مناطق این کشور دست داشته است

ایران و عربستان همچنین در یمن نیز از دو گروه مخالف که درگیر جنگ داخلی هستند حمایت می‌کنند.

علاوه بر این، ایران در جریان جنگ داخلی سوریه حامی بشار اسد، ‌رئیس‌جمهور این کشور است. اما ریاض از نخستین ماه‌های آغاز اعتراض‌ها در سوریه در سال ۲۰۱۱، خواستار برکناری آقای اسد شده بود.

تنش سیاسی میان دو کشور از سال ۲۰۱۵ و اوج‌گیری محمد بن سلمان، شاهزاده جوان سعودی در ساختار سیاسی عربستان، به شکل کم‌سابقه‌ای افزایش پیدا کرد.

با این دو حال هر دو کشور بعد از شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رویه متفاوتی را در قبال یکدیگر در پیش گرفته‌اند و از میزان این تنش به شکل قابل ملاحظه‌ای کاسته شده است.

آقای امیرعبداللهیان نیز روز جمعه در سخنانش، اظهاراتی در مسیر کاهش تنش به زبان آورد و گفت:‌ “عربستان یک کشور بسیار مهمی در منطقه است. همانند جمهوری اسلامی ایران.”

او افزود:‌ ” نقش دو کشور در کمک به امنیت پایدار، توسعه و رشد منطقه مهم است.”