عبدالله عبدالله، رئیس شورالی عالی مصالحه در نشست خبری‌ گفت مواضع دو طرف واضح بیان شده و قرار شده است در هفته‌های آینده گفتگوها ادامه یابند.

ملا غنی برادر، پس از عبدالله عبدالله صحبت کوتاهی کرد. چند لحظه بعد، محمد نعیم، سخنگوی طالبان که در این نشست حضور داشت، بیانیه‌ای شش ماده‌ای را در توییترش گذاشت که در آن آمده است دو طرف توافق کردند از تاسیسات و زیرساخت‌های افغانستان حفاظت کنند و متعهد شده‌اند از تلفات غیرنظامیان جلوگیری کنند.

توقع می‌رفت که برای روزهای عید آتش‌بس اعلام شود اما دو طرف در این مورد چیزی نگفتند. همچنین انتظار می‌رفت دو طرف بیانیه مشترکی صادر کنند که در آن بر اعتمادسازی، قانون اساسی و نقشه راه آینده سیاسی افغانستان، به عنوان محورهای اصلی گفت‌وگوها توافق شده باشد.

دوحه
، هیات افغانستان دو روز در دوحه صحت‌های متمرکزی با گروه طالبان داشتند

در دو روز گفتگو، هر دو طرف تلاش کردند جزئیات زیادی از محتوا، کیفیت، فضا و دستور کار به بیرون درز نکند.

در ترکیب هیأت دولت، عبدالله عبدالله، محمد کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، عطا محمد نور، رهبر یک شاخه جمعیت اسلامی، عبدالسلام رحیمی، محمد معصوم استانکزی، باتور دوستم و فاطمه گیلانی حضور دارند.

اعضای هیأت طالبان شامل ملا برادر اخند، شیخ عبد الحکیم، شیخ محمد فرید، ملا محمد فاضل مظلوم، قاری دین محمد حنیف، شیخ شهاب الدین دلاور و مولوی عبد السلام حنفی هستند.

نشست مقدماتی روز نخست با حضور خبرنگاران آغاز شد اما در نشست‌های بعدی بجز تیم‌های مذاکره کننده و نماینده ویژه قطر، کسی حضور نداشت.

دوحه
نشست مقدماتی روز نخست با حضور خبرنگاران آغاز شد، اما در نشست‌های بعدی به جز تیم‌های مذاکره کننده، و نماینده ویژه قطر، بیشتر کسی حضور نداشت.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان هم در قطر به سر می‌برد ولی در مذاکرات جدی دو طرف که هر یک هفت نماینده دارند، حضور نداشت.

نشست دو روزه دوحه در حالی برگزار شد و پایان یافت که در هفته‌های اخیر تنش در رابطه پاکستان و افغانستان شدت گرفته و امروز محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، به دنبال ربوده شدن دختر سفیر افغانستان در پاکستان، سفیر و بقیه دیپلمات‌ها را از پاکستان فراخواند.

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، هم پاکستان را متهم به حمایت نظامی از طالبان کرده است. پاکستان این را تکذیب می‌کند.