به گزارش رسانه‌ها، احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز در مجلس، امروز (یکشنبه ۱۷ اکتبر‌۲۵ مهر) پس از دیدار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، گفت ایران قرار است مذاکراتی را با قدرت‌های جهانی در خصوص برنامه اتمی ایران، از چهار روز دیگر (۲۹ مهرماه) از سر بگیرد.

امروز حسین امیرعبدالهیان، وزیر خارجه ایران در جلسه غیرعلنی مجلس ایران حاضر شد تا در خصوص ادامه مذاکرات ایران با کشورهای ۱+۴ برای بازگشت به برجام به نمایندگان گزارش دهد.

به گفته احمد علیرضابیگی این مذاکرات با اتحادیه اروپا است و قرار نیست آمریکا در آن شرکت کند. همزمان گزارش شده است که نمایندگان روسیه و چین نیز در این مذاکرات حضور دارند.

به نظر می‌رسد این گفتگوها، دور جدید مذاکرات رسمی برای احیای برجام نخواهد بود بلکه پیش زمینه‌ای برای آغاز دور هفتم این گفتگوها باشد. مذاکرات وین با هدف احیای برجام از ابتدای سال ۱۴۰۰ در وین آغاز شد و تا پایان دولت حسن روحانی شش دور آن برگزار شده بود.

در همین خصوص هم میخائیل اولیانوف، نماینده ارشد روسیه، در در مذاکرات وین در توییتی گفته است که گفتگوها در بروکسل نمی‌تواند جایگزین گفتگوهای احیای برجام در وین شود.

پایان پست Twitter, 1 هسته‌ای اقدام در برابر اقدام را دنبال خواهد کرد”.

او گفت که در جلسه غیرعلنی وزیر خارجه ایران گفته است که “سیاست جمهوری اسلامی اقدام در برابر اقدام و عمل در برابر عمل است”.

آقای سلیمی به نقل از وزیر خارجه ایران گفت که ایران خواستار “اقدام جدی” از سوی طرف آمریکایی برای نشان دادن “حسن نیت و صداقت” قبل از مذاکره است.

به گفته عضو هیات رئیسه مجلس “بنای تهران آن است که مذاکره را از زمانی که ترامپ از برجام خارج شد، دنبال کنند”.

اعلام این راهبرد جدید از سوی ایران همزمان با انتشار خبرهایی مبنی بر اینکه نماینده ایران در مذاکرات بروکسل نیز خواهان کنار گذاشتن توافق‌های صورت گرفته در شش دوره مذاکره قبلی ایران و ۴+۱ در وین، نشان می‌دهد که تیم جدید مذاکرات ایران خواستار شروع مذاکرات برجام از نقطه صفر و نادیده گرفتن تمام مذاکرات تیم پیشین هستند.

در همین حال بهروز محبی‌نجم‌آبادی، دیگر نماینده مجلس ایران، بدون اشاره به روز خاصی پس از توضیحات وزیر خارجه ایران در حساب توییتر خودش نوشت که “به اذعان وزیر امور خارجه کشورمان، قانون اقدام راهبردی لغو تحریمها مورد توجه خاص کشورهای موثر جهان قرار گرفته است” و “دولت با این ابزار قدرتمند مذاکرات را هفته جاری آغاز خواهد کرد”.

سه روز پیش هم برخی مقام‌های اروپایی گفتند که ایران اعلام کرده که آمادگی بازگشت به وین را ندارد، اما در عین حال تمایل دارد درباره متنی که قرار است در دستور کار مذاکرات هسته‌ای باشد، در بروکسل مذاکره کند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم دو روز پیش گفت که “آماده” دیدار با رهبران ایران در بروکسل به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای احیای توافق برجام است اما در عین حال به جمهوری اسلامی هشدار داده که زمان بازگشت کامل به میز مذاکرات فرا رسیده است.

آقای بورل در پایان سفرش به واشنگتن، طرح جایگزین یا گزینه نظامی احتمالی را که این هفته آمریکا و اسرائیل آن را در صورت نپیوستن مجدد ایران به آن مطرح کردند، رد کرد.

اخیرا آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری با وزرای خارجه اسرائیل و امارات گفت اگر مسیر دیپلماتیک برای احیای توافق هسته‌ای برجام، ناکام بماند، آمریکا به گزینه‌های دیگری متوسل خواهد شد.گفته می‌شود علی باقری کنی (نفر وسط) مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات جدید با ۴+۱ خواهد بود. وی از مخالفان برجام و مذاکرات احیای آن توسط دولت حسن روحانی بود

منبع تصویر، ANADOLU AGENCY

گفته می‌شود علی باقری کنی (نفر وسط) مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات جدید با ۴+۱ خواهد بود. وی از مخالفان برجام و مذاکرات احیای آن توسط دولت حسن روحانی بود

او اشاره آشکاری به گزینه نظامی نکرد اما وزیر امور خارجه اسرائیل گفت کشورش حق استفاده از زور را محفوظ می دارد.

مذاکرات وین با هدف احیای برجام از ابتدای سال ۱۴۰۰ در وین آغاز شد و در آن بر سر متنی که باید چارچوبی برای توافقی جدید میان ایران و امضاکنندگان برجام باشد توافق صورت گرفته بود. چرا که ایران از زمان خروج آمریکا از برجام بر ابعاد فعالیت‌های هسته‌ای افزوده و در عین حال با تحریم‌های بیشتری در مقایسه با قبل از برجام نیز روبه‌رو شده است.

ایران در مذاکرات وین، به شکل مستقیم با بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین، و به شکل غیرمستقیم با آمریکا مذاکره می‌کند.

اما مذاکرات بروکسل که ظرف چند هفته آینده برگزار خواهد شد، بین ایران و اتحادیه اروپا خواهد بود و ظاهرا نتیجه سفر روز پنج‌شنبه انریکه مورا، از دیپلمات‌های این اتحادیه به تهران است.

در جریان شش دور مذاکرات احیای برجام در وین، طرفین بر سر یک متن به توافق رسیدند. اما در نهایت، ایران از امضای متنی که عباس عراقچی با خود به تهران برد، خودداری کرد.

آقای عراقچی در آن زمان مسئول مذاکرات هسته‌ای بود و متن نهایی، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به دست آمد و ایران پس از انتخابات اعلام کرد که دولت جدید پس از روی کار آمدن ادامه مذاکرات را برعهده خواهد داشت.