یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که در صورت ادامه اختلافات اساسی در مذاکرات وین با ایران برای احیای برجام در «آینده قابل پیش بینی»، احتمال دارد که دولت جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده، در رویکرد جاری خود تجدید نظر کند.

این مقام آمریکایی به شرط ناشناس ماندن روز پنجشنبه (۲۴ ژوئن) به خبرنگاران گفت که پس از شش دور مذاکره غیر مستقیم ایران و آمریکا با میانجیگری گروه ۱+۴، برخلاف برخی گزارش ها در مورد توافق طرفین، اختلافات اساسی بر سر احیای برجام همچنان به قوت خود باقیست.

او گفت: «ما هنوز اختلافات جدی داریم …در مورد مسائل متعددی، چه درباره اقدامات هسته‌ای باشد که ایران برای پایبندی به توافق باید انجام دهد، کاهش تحریم هایی که ایالات متحده آن را اعطا خواهد کرد، یا در مورد پیامد هایی که دو طرف انجام خواهند داد.»

این مقام در عین حال تاکید کرد که مذاکرات جاری نمی تواند به طور نامحدود ادامه پیدا کند. او گفت: «این روند برای همیشه باز نخواهد بود.»

این مقام آمریکایی افزود: «ما اختلافاتی داریم که اگر نتوانیم آنها را در آینده قابل پیش بینی کاهش دهیم، من فکر می کنم که ما (آمریکا و متحدان) باید دور هم جمع شویم تا دریابیم چگونه به جلو حرکت کنیم.»

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع فعال در مذاکرات وین گزارش داده است که ایران و آمریکا از جمله بر سر غنی سازی اورانیوم ایران با دستگاه‌های سانتریفیوژ پیشرفته اختلاف دارند.

بنا بر این گزارش، تاکید ایران به «راستی آزمایی» درباره پایبندی آمریکا به تعهداتش، از جمله با کاهش تحریم‌های نفتی و بانکی پیش از محدود شدن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، یکی دیگر از موارد مورد اختلاف است.

بیشتر بخوانید:

آمریکا سه سال پیش، در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از توافق هسته ای با ایران خارج شد و پس از آن ایران بعضی از تعهداتش در رابطه با غنی سازی هسته ای را کاهش داد.

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، چهارشنبه از توافق برای رفع برخی تحریم‌ها از جمله تحریم های مرتبط با بیت رهبری خبر داده بود که این سخنان از سوی مقام های آمریکایی رد شد.

دیپلمات ارشد آمریکایی به خبرنگاران گفت:‌ «تا زمانی که بر سر همه مسائل به توافق نرسیم، هیچ توافقی صورت نگرفته است.»

او گفت به رغم انتخاب ابراهیم رئیسی به ریاست جمهوری ایران – که پیشتر توسط آمریکا تحریم شده است – احتمال توافق مجدد بین تهران و واشنگتن همچنان وجود دارد.

مقام آمریکایی همچنین تاکید کرد تا زمانی که ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی به توافق نرسد و امکان از سرگیری نظارت ها و بازرسی های این نهاد از تاسیسات اتمی ایران فراهم نشود، بازگشت به برجام پیچیده تر خواهد بود.

به گفته مقام آمریکایی، هم زمان با مذاکرات هسته ای، مذاکراتی به طور جداگانه برای آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران در جریان است.

او گفت:‌ «به طور مشخص این مذاکرات در وین فشرده تر است چرا که از طریق واسطه پیام ها را سریع تر منتقل می کنیم. ولی این گفت و گوها از گفت و گوهای هسته ای جدا هستند و همان طور که گفتم کاملا در اولویت ما هستند.»