اولین روز از دور چهارم مذاکرات ایران و ۱+۴ در وین، که با حضور غیرمستقیم آمریکا انجام می‌شود، به پایان رسیده و همه طرف‌ها می‌گویند به دنبال آن هستند که “در کوتاهترین زمان ممکن” گفتگوها را به نتیجه برسانند.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در این مذاکرات، می‌گوید طرفین توافق کرده‌اند که تلاش‌ها برای رسیدن به توافق تشدید شود.

آقای اولیانوف گفته: “به نظر می‌رسد هیات‌های دیپلماتیک آماده هستند که هر قدر لازم است در وین بمانند تا به نتیجه برسیم.”

یک منبع دیپلماتیک هم در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه ابراز امیدواری کرده که گفتگوهای کنونی آخرین دور مذاکرات برای احیای برجام باشد.

این منبع گفته هرچند هنوز دستیابی به توافق در مذاکرات روز جمعه “تضمینی ندارد” اما گفتگوها “در مسیر صحیح” پیش می‌رود.

در آستانه مذاکرات روز جمعه منابع دیپلماتیک اظهارنظرهای مختلفی درباره ضرورت و امکان به نتیجه رسیدن مذاکرات احیای برجام داشتند.

از جمله یک دیپلمات ارشد آمریکایی حاضر در وین، که خواست نامش فاش نشود، گفت رسیدن به توافق پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران امکان‌پذیر است.

هدف گفتگوها رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران و بازگشت ایران به محدودیت‌های هسته‌ای برجام است. محدودیت‌هایی که ایران در واکنش به خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای نقض کرده است.

یکی از اقداماتی که ایران در واکنش به برآورده نشدن منافعش در قالب برجام انجام داده محدود کردن دسترسی‌های بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

ایران و آژانس ترتیبات موقت سه ماهه‌ای داده‌اند تا همچنان دوربین‌های آژانس در تاسیسات ایران فعال باشند، اما آژانس تنها در صورت رفع تحریم‌ها به محتوای آن دسترسی خواهد داشت وگرنه ایران ویدئوهای ضبط‌شده را پاک خواهد کرد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، درباره پیامدهای به نتیجه نرسیدن مذاکرات وین ابراز نگرانی کرده و گفته در صورتی که مهلت توافق سه ماهه آژانس و ایران پیش از احیای برجام منقضی شود، شخصا دوباره به تهران می‌رود تا تدبیری اتخاذ شود