با به پایان رسیدن دوره توافق سه ماهه ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تدابیر نظارتی، این نهاد از مذاکره با ایران در این زمینه خبر داده است.

همزمان حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، می‌گوید “توافق اصلی” برای رفع تحریم‌های عمده آمریکا علیه ایران انجام شده و ادامه مذاکرات بر سر جزئیات است.

آقای روحانی گفته: “گام اصلی و بزرگ را برداشتیم. توافق اصلی انجام شده است.”

او گفته برای رسیدن به توافق نهایی مذاکره تنها بر سر “جزئیات ریز و موارد جزئی” است.

عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در احیای توافق هسته‌ای روز چهارشنبه و پس از دو هفته مذاکرات بی‌وقفه در وین، اعلام کرد که “متن اصلی توافق” و “ضمیمه‌های آن” مشخص شده و هیات‌های دیپلماتیک برای “مشورت نهایی” به پایتخت‌هایشان برمی‌گردند.

حسن روحانی گفته است: “قبول کردند که تحریم نفت، پتروشیمی، کشتیرانی، بیمه، بانک‌ها و بانک مرکزی را بردارند و این چیزها تمام شده.”

با این حال دیروز عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد اتمی ایران گفت با وجود “پیشرفت‌هایی خوبی” که انجام شده، “چند موضوع کلیدی وجود دارد که باید حل شود”. انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات هم از مسائلی سخن گفته بود که “باید حل شود.”

آقای روحانی گفت از آنجایی که در دولت او با وجود تحریم‌ها همچنان فعالیت‌های اقتصادی ادامه یافت آمریکا و دیگر کشورهای غربی به این نتیجه رسیدند که سیاست “فشار حداکثری” دوران دونالد ترامپ به نتیجه نرسیده است.

او گفت: “این طور شد که آمدند وین.”

با خروج آمریکا از برجام اقتصاد ایران با مشکلاتی کم‌سابقه مواجه شده و از جمله ارزش ریال به شدت سقوط کرده است.

حدود دو هفته است که مذاکرات برای احیای برجام در وین ادامه دارد. آمریکا نیز به طور غیرمستقیم در این مذاکرات شرکت دارد.

بیشتر اینجا بخوانید:

روز پنجشنبه همچنین آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که برای تمدید احتمالی توافق موقت سه ماهه با ایران گفتگو می‌کند.

مهلت این توافق روز جمعه به پایان می‌رسد.

ایران در پاسخ به خروج آمریکا از برجام اجرای بخش‌هایی از تعهداتش در این توافق را مرحله به مرحله کاهش داد.

مطابق توافق سه ماهه ایران و آژانس دوربین‌های نظارتی آژانس همچنان در تاسیسات هسته‌ای ایران قرار دارد اما بازرسان تنها در صورتی به محتوای آن دسترسی خواهند داشت که تحریم‌های ایران مرتفع شود، در غیر این صورت محتوای آن پاک خواهد شد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، گفته بود امکان تمدید این توافق وجود دارد