دولت بریتانیا تایید کرده است مذاکراتی را با نمایندگان ارشد طالبان آغاز کرده که هدف از آن تامین امنیت خروج اتباع بریتانیا و همکاران افغان‌شان است که در دو دهه گذشته با آنها کار کرده‌ بودند.

این مذاکرات با حضور مقام‌های بریتانیایی و اعضای “ارشد” طالبان در دوحه قطر در حال انجام است.

بنابر گزارش‌ها، وزیر دفاع به نمایندگان پارلمان گفته است که بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ نفر -به علاوه خانواده‌هایشان- هنوز در افغانستان هستند که واجد شرایط نقل مکان به شمار می‌روند.

این مذاکرات پس از تعهد طالبان برای اجازه خروج بیشتر آغاز شده است.

سایمون گاس نماینده ویژه نخست‌وزیر در دوره گذار افغانستان اکنون به دوحه سفر کرده و با نمایندگان ارشد طالبان دیدار می‌کند. او در این دیدارها قرار است بر اهمیت عبور ایمن بریتانیایی‌ها از افغانستان تأکید کند و همچنین بر تامین امنیت افغان‌هایی که در ۲۰ سال گذشته با این کشور کار کرده‌اند.

وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد که به منظور کمک به افرادی که قصد فرار دارند نیروهای بیشتری به کشورهای همسایه اعزام می کند.

بریتانیا همچنین اعلام کرده است که افغان‎هایی که برای ارتش بریتانیا و دولت این کشور کار می‌کردند می‌توانند به طور دائم به انگلستان نقل مکان کنند.

بدین ترتیب از این پس به افراد واجد شرایط به جای اقامت پنج ساله که قبلا ارائه شده بود ، اجازه اقامت نامحدود داده می‌شود.

روز گذشته دومینیک راب وزیر امور خارجه بریتانیا گفت که این کشور تاکنون بیش از هفده هزار نفر را از افغانستان خارج کرده است. پنج هزار تن از این افراد بریتانیایی بودند.

آقای راب همچنین در مورد بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان گفته بود که باید با “واقعیات جدید” در افغانستان روبرو شد و با سایر کشورها برای اقداماتی جهت “تعدیل” رفتار حکومت طالبان همکاری کرد.

او گفته طالبان می‌دانند که بدون کمک نمی‌توانند این کشور را اداره کنند.

طالبان پس از خروج نیروهای آمریکایی در افغانستان اعلام پیروزی کردند و روز گذشته سربازان این گروه وارد فرودگاه کابل شدند.

نیروهای بریتانیایی نیز آخر هفته کشور را ترک کردند.

طالبان وعده داده است به کسانی که دارای مجوز هستند اجازه دهد از کشور خارج شوند.