پلیس ایالت خیبر پختونخواه می‌گوید تحقیقات درباره رویدادی را آغاز کرده‌اند که درآن بنا به گزارش‌ها و ویدیوهایی که دست به دست شده، گروهی از مردم در پیشاور با حمل و برافراشتن پرچم‌ طالبان شعارهایی به نفع آن‌ها داده‌اند.

معضم انصاری، رئیس پلیس این ایالت از تحقیقات در این زمینه پس از آن خبر داد که هفته گذشته ویدیوها و تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌دهد گروهی از مردم سوار بر موتورسیکلت و خودرو در پیشاور کاروانی برای حمل جنازه یک عضو کشته شده طالبان شکل داده و در حالی که پرچم‌های طالبان را با خود دارند، مراسمی برگزار کرده‌اند.

آقای انصاری گفته است که در روزهای گذشته جسدی را آورده بودند که بعدتر به خاک سپرده شد اما پس از نیمه شب به پلیس گزارش رسید که برخی از مردم در مراسم جنازه این فرد پرچم‌های سفیدی که در آن کلمه شهادت نوشته شده را برافراشته بودند. او اضافه کرد: من ویدیوی آن را هم دیدم.

پاکستان

رئیس پلیس ایالت خیبر پختونخواه می‌گوید هویت این افراد را مشخص خواهد کرد و مطابق به قانون اقدام خواهد شد.

برخی منابع در پیشاور به بی‌بی‌سی گفته‌اند که نام این طالب کشته شده عبدالرشید بوده و باشنده باری بوده است و در چند سال گذشته در منطقه ریگی پیشاور ساکن بوده است. مشخص نیست که این عضو طالبان در کدام ولایت افغانستان کشته شده است. اما منابع محلی می‌گویند که جنازه او در شب جمعه یا شنبه از طریق گذرگاه تورخم به پیشاور آورده شد و برخی در بازار “بورد” این شهر منتظر رسیدن جنازه او بوده‌اند که پس از تحویل گرفتن آن به شکل گروهی به سمت “ریگی” در حرکت شدند و او را در همانجا به خاک سپردند.

یک خبرنگار محلی در پیشاور می‌گوید در چند هفته گذشته اجساد زیادی از طالبان کشته‌شده از طریق مرز تورخم به پاکستان آورده می‌شود و در مراسمی از سوی گروه‌هایی از مردم به خاک سپرده می‌شوند.

شماری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی برگزاری مراسم به جنازه‌های طالبان و شعارهای همراهی با طالبان افغانستان از سوی پاکستانی‌ها را انتقاد کرده‌اند و از دولت خواسته‌اند در این زمینه اقدام کند.

طالبان

شیخ رشد احمد: طالبان حالا تغییر کرده‌اند

در حالی که خروج نیروهای خارجی از افغانستان ادامه دارد، جنگ هم نسبت به سال‌های گذشته شدت یافته است. در همین حال حال حرف و حدیث در میان مقام‌های پاکستان برای حمایت از طالبان هم بیشتر شده است. شیخ رشید احمد، وزیر کشور/داخله پاکستان روز یکشنبه (۲۰ سرطان/تیر) در یک نشست خبری گفت که طالبان اکنون تغییر کرده‌اند و به گفته او این گروه دیگر طالبان گذشته نیستند که تمام اقدامات شان از طریق جنگ انجام شود.

او اضافه کرد که باید با این طالبان جدید و تغییرکرده گفتگو شود و در افغانستان صلح بیاید. همچنین در روزهای گذشته شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان گفته بود که طالبان را نظر به لباس و ظاهر ساده‌ای که دارند نباید قضاوت اشتباه کرد، آن‌ها “مردم بسیار زیرک و هوشیاری هستند”.