هم‌زمان با افزایش آمار جان‌باختگان و مبتلایان جدید به کرونا در ایران، برخی کارشناسان درباره تغییر سویه ویروس «دلتا» به «دلتا پلاس» و قوی‌تر شدن آن هشدار می‌دهند.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت ایران در روز پنج‌شنبه، ۲۴ تیر، طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۰۱ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده و در همین مدت ۲۳ هزار و ۶۵۵ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شده‌اند.

به این ترتیب در آماری که از سوی منابع مختلف مورد شک و تردید است، شمار کل جان‌باختگان در کشور به ۸۶ هزار و ۵۹۲ و مجموع مبتلایان به سه میلیون و ۴۶۴ هزار و ۵۵ نفر رسیده است.

در حالی که مسئولان وزارت بهداشت ایران، عامل اصلی خیز جدید کرونا در کشور موسوم به «موج پنجم» را شیوع گسترده نوع جهش‌یافته «دلتا» عنوان می‌کنند، مجید مختاری، فوق تخصص ریه به خبرگزاری ایسنا گفته است که این ویروس در حال تغییر به یک نوع دیگر به نام «دلتا پلاس» است.

به گفته آقای مختاری، بر پایه داده‌های کنونی، نشر و پخش این دلتاها سریع‌تر است، اما هنوز معلوم نیست که آیا مرگ و میر بیشتری هم دارند یا خیر.

سویه «دلتا» که خاستگاه آن هند است از ترکیب جهش‌های ویروس کرونا در هند و بریتانیا به وجود آمده است. پیشتر برخی مقامات وزارت بهداشت اعلام کرده بودند که این سویه از قدرت سرایت‌پذیری بالاتر و میزان کشندگی بیشتری برخوردار است.