ر جریان یک جشن مذهبی در شمال شرقی اسرائیل ده‌ها نفر زیر فشار جمعیت جان باخته‌اند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، وعده داده که علت حادثه مرگبار جمعه به دقت روشن شود.

۴۵ نفر در این حادثه کشته شده‌اند.

بنیامین نتانیاهو ساعاتی پس از حادثه به محل رفت و گفت یک تحقیق “جدی” انجام خواهد شد “تا تضمین شود دیگر هرگز چنین فاجعه‌ای رخ نخواهد داد.”

او این حادثه را یکی از بدترین فجایع تاریخ اسرائیل خواند و گفت یکشنبه عزای عمومی خواهد بود.

تصاویر ویدئویی که پس از حادثه منتشر هزاران نفر را نشان می‌داد که در میان ازدحام شدید سعی داشتند از محل بگریزند

مقام‌ها حال ده‌ها نفر از مجروحان را وخیم گزارش می کنند.

سازمان خدمات اضطراری اسرائیل در توییتی نوشت: “ام دی اِی برای نجات جان ده ها مجروح تلاش می کند، و تا زمانی که آخرین مجروح منتقل نشده آرام نخواهیم گرفت.”

گزارش های اولیه حاکی بود که ساختمانی در محل ریخته، اما مقام های ام دی اِی بعدا گفتند که این ناشی از هجوم جمعیت بود. منابع آگاه در پلیس به هاآرتص گفتند که حادثه بعد از آن روی داد که شماری از شرکت کنندگان در مراسم روی پله ها سر خوردند، و باعث افتادن ده‌ها نفر دیگر شدند.

اجساد قربانیان در محل حادثه دیده می شد
اجساد قربانیان در محل حادثه دیده می شد

یک شاهد عینی به هاآرتص گفت: “در چشم به هم زدنی اتفاق افتاد؛ مردم همینطور زمین می‌افتادند، و همدیگر را لگد می‌کردند. وحشتناک بود.”

روز پنجشنبه ده ها هزار نفر از اسرائیلی‌های سنت‌گرا و به شدت مذهبی (حریدی‌ها) برای شرکت در مراسم سالانه “لاگ بعومر” به کوه مرون رفتند.

به گزارش تایمز اسرائیل سازمان دهندگان تخمین می‌زنند که پنجشنبه شب ۱۰۰ هزار نفر وارد این شهر شده باشند و شمار دیگری هم روز جمعه از راه خواهند رسید.

مقبره خاخام شیمون بار یوخای، حکیم قرن دوم، در این شهر قرار دارد، که یکی از مقدس‌ترین مکان‌ها در یهودیت محسوب می شود.

این بزرگترین مراسمی است که از زمان شروع همه گیری کرونا در این کشور برگزار می‌شود.

این جشن سال پیش لغو شده بود اما عملیات موفق واکسیناسیون اسرائیل در ماه‌های اخیر اجازه لغو بسیاری از محدودیت ها را داده است.

attendees at the festival
ده ها هزار نفر در این مراسم شرکت کرده اند

مقام ها گفتند که سعی کرده بودند جمعیت در مرون را کنترل کنند اما بعدا گفتند که نتوانسته اند محدودیت های همه گیری را در محل برگزاری مراسم اعمال کنند.

مقامات بهداشتی اسراییل پیشتر به خاطر نگرانی از شیوع کرونا و گرمازدگی، درباره این تصمیم دولت انتقاد کرده بودند.

یک مقام وزارت بهداشت، اسرائیلی ها را ترغیب کرده بود به کوه مرون سفر نکنند چون خطر شیوع گسترده کرونا وجود دارد.

دکتر شارون الروی-پریس سرپرست بهداشت عمومی این وزارتخانه به کانال ۱۳ گفته بود: “در مجموع ۳۵ درصد اسرائیلی ها هنوز واکسینه نشده اند، بنابراین این وضعیت ناامن است.