آمریکا: درباره پرونده قتل خاشقجی پنهان‌کاری نمی‌کنیم

مایک پومپئو ، وزیر خارجه آمریکا گفته است کشورش به تحقیق درباره عاملان قتل در پرونده جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی ادامه می‌دهد.

آقای پومپئو که در مجارستان است گفته است که آمریکا در این پرونده “پنهان‌کاری” نمی‌کند و برای مسئول شناختن عاملان این پرونده اقدامات بیشتری انجام خواهد داد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی که مقیم آمریکا و یادداشت‌نویس روزنامه واشنگتن‌پست بود ۴ ماه پیش در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید و جسدش هرگز پیدا نشد.

عربستان سعودی بعد از اینکه چندبار تکذیب درباره پرونده، سرانجام پذیرفت ماموران این کشور در کنسولگری آقای خاشقجی را کشته‌اند، اما دست داشتن رهبران ارشد خود در این پرونده را رد کرده است.

روز جمعه ضرب الاجل کنگره آمریکا برای دریافت گزارش کاخ سفید پیرامون این قتل به پایان رسید، اما یک مقام ارشد دولت به رسانه‌های آمریکا گفت: “دونالد ترامپ تنها زمانی که صلاح بداند به درخواست‌های کنگره پاسخ خواهد داد.”

قانونگذاران آمریکایی می‌گویند بی‌اعتنایی به مصوبه کنگره درباره این گزارش “نقض صریح قانون است”.

تیم کین، سناتور دموکرات عضو کمیته نیروهای مسلح آمریکا عدم ارائه این گزارش را معادل “پنهان‌کاری” در پرونده قتل خوانده و گفته آمریکا نباید دچار چنین سطحی از انحطاط اخلاقی شود.

۱۲۰ روز پیش (در اکتبر ۲۰۱۸) کنگره آمریکا با استناد به مصوبه مگنیتسکی به کاخ‌سفید تا پایان روز جمعه (هشتم فوریه) مهلت داده تا گزارش خود را درباره عامل یا عاملان قتل جمال خاشقجی به کنگره ارائه کند.

با وجود این، زمانی که سی‌آی‌ای، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا محمد بن سلمان را آمر قتل این روزنامه‌نگار سعودی خواند، دونالد ترامپ در بیانیه‌ای اعلام کرد کماکان برسر موضعش در حمایت از دولت عربستان ایستاده است.

You may also like...

perabet film izle elektronik sigara diyarbakir escort