دولت بریتانیا قصد دارد مسافران بریتانیایی‌ را که از کشورهایی می‌آیند که کرونا شایع است، در هتل قرنطینه کند.

از ده روز دیگر شهروندان بریتانیا که از ۳۳ کشوری که در لیست قرمز دولت قرار دارند وارد بریتانیا شوند، ده شب در هتل قرنطینه می‌شوند. این کشورها اغلب در آمریکای جنوبی و آفریقا هستند به علاوه امارات و پرتغال. ورود از این کشورها برای غیربریتانیایی‌ها کلا ممنوع است.

حزب کارگر، حزب مخالف، گفته است این برنامه باید برای تمام مسافران ورودی اجرا شود نه فقط مسافرانی که از برخی کشورها می‌آیند.

دولت بریتانیا می‌گوید قرنطینه کردن تمام مسافرانی که از هر کشوری وارد بریتانیا می‌شوند از نظر تدارکاتی و عملیاتی “دشوار” است و کسانی را هم به قرنطینه می‌فرستد که از جاهایی می‌آیند که کرونا چندان شایع نیست.

مبنای این تصمیم، کنترل شیوع انواع جدید کرونا است از جمله دو نوع جدیدی که ابتدا در برزیل و آفریقای جنوبی شناسایی شدند و دانشمندان گمان می‌کنند ممکن است مسری‌تر باشند و به واکسن مقاوم‌تر.

به گفته مدیر واکسیناسیون بریتانیا حدود چهارهزار نوع ویروس کرونا در حال حاضر در دنیا شایع است اما فقط تعداد کمی ممکن است توان سرایت یا بیماری‌زایی بیشتری داشته باشند.

vaccine

دولت بریتانیا می‌گوید هنوز نمی‌داند چند هتل برای این کار در نظر گرفته می‌شوند اما انتظار می‌رود در نزدیکی فرودگاه‌ها باشند.

وزارت بهداشت بریتانیا همچنین با بخش هتلداری و بخش‌های مربوطه در حال مذاکره است تا هر چه سریعتر اتاق‌های لازم را رزرو کند. در این هتل‌های قرنطینه، به ساکنان سه وعده غذا، نوشیدنی گرم و سرد مثل آب و چای و میوه داده می‌شود.

در این هتل‌ها باید نگهبان‌هایی که دولت تایید کرده به کار گرفته شوند “تا جلوی هر ورود و خروج غیرمجاز” را بگیرند. این نگهبان‌ها باید مسافران را برای سیگار گشیدن و قدم زدن در فضای باز همراهی کنند.

گفته می‌شود دولت تخمین زده که این کار برای هر نفر شبی ۸۰ پوند خرج داشته باشد. در این صورت اگر تا ۳۱ مارس (۱۱ فروردین) روزی ۱۴۲۵ بریتانیایی که به کشورشان برمی‌گردند در هتل ده شب قرنطینه شوند، “۵۵ میلیون پوند” برای دولت هزینه خواهد داشت.

بر اساس مدارکی که بی‌بی‎سی دیده است دولت بریتانیا برای قرنطینه کردن روزی هزار نفر برنامه‌ریزی می‎کند.

برخی هتل‌ها مایل به مشارکت در این برنامه هستند اما می‌گویند دولت جرئیاتی اعلام نکرده، معلوم نیست چه تعداد هتل در این برنامه شرکت خواهند داشت و دستورالعمل‌ها چیست و چگونه باید اجرا شوند.

در همین حال آمار ابتلا و مرگ بر اثر کرونا در بریتانیا همچنان بالاست و طبق آخرین آمار رسمی، در شبانه‌روز گذشته آزمایش کرونای ۲۰۶۳۴ نفر که در ۲۸ روز گذشته تست داده بودند مثبت شده است (حدود هشت هزار کاهش از هفته پیش). همچنین ۳۱۶۷۰ نفر در بیمارستان بستری شده (۵۳۸۰ نفر کمتر از هفته پیش) و ۹۱۵ نفر هم جان‌باخته‌اند (۳۲۴ نفر کمتر از هفته پیش).

تاکنون ۱۵/۷ درصد جمعیت حداقل یک نوبت واکسینه شده‌اند و واکسیناسیون با سرعت با روزی بیش از چهارصد هزار نفر ادامه دارد.