مسمومیت‌های زنجیره‌ای؛ پلیس ایران: گشت ۴ هزار نفره تشکیل دادیم و ۱۱۰ نفر را بازداشت کردیم

1

پلیس ایران اعلام کرد که ۱۱۰ نفر را در ارتباط با مسمومیت‌های زنجیره‌ای بازداشت کرده است؛ و همزمان یک گشت ۴ هزار نفره برای حفاظت از مدارس تشکیل داده است. این خبرها در حالی اعلام می‌شود که محدودیت‌ها مربوط به اطلاع‌رسانی درباره بازتاب اخبار مسمومیت‌ها افزایش پیدا کرده است.

سعید منتظرالمهدی، سخنگوی فرماندهی انتظامی، امروز گفت «در ایام اخیر و در پی نگرانی‌های فراوان خانواده‌ها، پلیس با ایجاد گشت‌های سواره و پیاده به‌صورت محسوس و نامحسوس، بالغ بر ۴ هزار گشت پلیس، روزانه مدارس کشور را در رصد اطلاعاتی و پایش عملیاتی قرار داد». به گفته سخنگوی فرماندهی نیروی انتظامی «طی این روز‌ها بیش از ۱۱۰ نفر از خاطیان توسط سازمان اطلاعات فراجا شناسایی و دستگیر شدند».

سخنگوی پلیس جزئیات بیشتری درباره انگیزه متهمان و هویت افراد بازداشت شده ارائه نداد. او اما بار دیگر در سخنانی مشابه گفت «بخش عمده دیگر متاثر از عوامل روان شناختیِ مبتنی بر ترس و سرایتِ روانی بوده است» و اضافه کرد «هیجان‌طلبی دانش‌آموزان و استفاده از بمبک‌های بد بو و موارد مشابه نیز از عوامل اصلی این رخداد است.»

وزارت اطلاعات ایران هم ۱۷ اسفند اعلام کرد علل برخی مسمومیت‌های «قبلی» کشف شده، اما هنوز امکان تعمیم آن به همه موارد نیست.