مسمومیت‌های زنجیره‌ای دختران ایران؛ ۴۸ دانش‌آموز در اردبیل و دانشجویان خوابگاهی در کرج مسموم شدند

4

امروز پنجشنبه، ۱۱ اسفند، مسمومیت‌های زنجیره‌ای در موسسات آموزشی دختران ادامه پیدا کرده و گزارش‌ها حاکی از مسمومیت ۴۸ دانش‌آموز در اردبیل و مسمومیت دختران دانشجوی ساکن خوابگاه دانشگاه فنی و حرفه‌ای کرج (۱۷ شهریور) است.

در ساعت‌های اولیه شب (به وقت محلی) تصاویری از خوابگاه دانشگاه فنی و حرفه‌ای دختران منتشر شده که حضور آمبولانس‌ها و ماموران امدادی در آن دیده می‌شود.

هنوز گزارشی از شمار مسموم‌شدگان این خوابگاه منتشر نشده است.

مسمومیت‌های زنجیره‌ای حساسیت افکار عمومی را در ایران برانگیخته است و پس از آنکه در روز چهارشنبه در چندین مدرسه در چند شهر این اتفاق رخ داد، به جز تشدید اعتراضات مردمی و شعارهای شبانه، امروز بعضی روحانیون قم سکوت خود را شکستند.

چند نفر از مراجع تقلید شیعیان خواهان شناسایی و برخورد با عوامل این مسمومیت‌ها شده‌اند.

مقام‌های حکومت هنوز به طور رسمی عوامل این مسمومیت‌ها را معرفی نکرده‌اند اما رسانه‌های نزدیک به آنها مخالفان داخلی و قدرت‌های خارجی را متهم کرده‌اند یا از احتمال «شیطنت» دانش‌آموزان و استفاده آنها از «ترقه بدبو» نوشته‌اند.

«بازداشت» مهاجمان به زن نگران در برابر مدرسه

کتک زدن زن معترض

منبع تصویر، UGC

توضیح تصویر، چندین فرد لباس شخصی با ماسک این زن را دوره کردند، الگویی که پیشتر در بازداشت با معترضان دیده شده

پلیس ایران می‌گوید مهاجمان به یک زن معترض حاضر در مقابل یکی از این مدارس را بازداشت کرده است.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه، شمار بازداشت‌شدگان را چهار نفر گزارش کرده است.

جزئیاتی درباره هویت و وابستگی سازمانی این افراد اعلام نشده است. هرچند پیش از این فرماندهی انتظامی ایران اعلام کرده که «کارکنان پلیس هیچ نقشی در آن حادثه نداشته‌اند.»

از سه ماه پیش که مسمومیت‌های زنجیره‌ای آغاز شده، در روز چهارشنبه ۱۰ اسفند بیشترین تعداد حملات به مدارس دخترانه گزارش شده است.

مدرسه ۱۳ آبان در تهران یکی از مدارس مورد حمله در روز چهارشنبه بود که والدین کودکان مشغول در تحصیل در آن پس از اطلاع از مسمومیت دخترانشان مقابل مدرسه جمع شدند. نیروهای امنیتی با تجمع این شهروندان نگران با خشونت برخورد کردند و از جمله با گرفتن دهان، کشیدن مو و کتک زدن با یک زن میانسال برخورد کردند.

ویدئوی برخورد خشونت‌بار لباس‌شخصی‌ها با این زن موجی از خشم از ماموران امنیتی و عملکرد حکومت در برخورد با حملات به مدارس دخترانه را در پی داشته است.

یکی از والدین دانش‌آموزی در مدرسه ۱۳ آبان به روزنامه شرق گفته مسئولان مدرسه و نیروهای امنیتی تنها به دنبال آرام کردن فضا بودند. بر این مبنا «تعدادی لباس شخصی هم حضور داشتند و سعی می‌کردند فضا را آرام کنند، می‌گفتند شعار ندهید، بچه‌ها را ببرید» و «مدرسه برای گرفتن آزمایش و پیگیری وضعیت سلامتی بچه‌ها کاری انجام نداد. آنها فقط می‌خواستند وضعیت را آرام و مدرسه را خالی کنند. اصلا به این فکر نبود که چه کسی حالش بد است، چه کسی حالش خوب است.»

او درباره مسمومیت کودکان هم توضیح داده: «بچه من کمی حالت تهوع داشت که الان خیلی بهتر شده است اما بچه‌هایی را دیدم که حالشان خیلی بدتر بود. کف بالا می‌آوردند، حالت استفراغ داشتند، چشمانشان می‌سوخت و اشک‌آلود بود. تازه با وجود اینکه من مقداری دیرتر از اتفاق رسیدم کل منطقه را بوی تخم گندیده گرفته بود، یک چیزی شبیه گاز اشک آور و داشتند بچه‌ها را یکی یکی سوار می‌کردند و به اورژانس می‌بردند.»

تکرار مسمومیت در اردبیل

روز پنجشنبه، کانال تلگرام شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، گزارش داد که بار دیگر مدرسه‌ای در اردبیل صحنه مسمومیت دسته‌جمعی دانش‌آموزان دختر شده است.

بنا به اعلام این نهاد صنفی معلمان، «صبح امروز پنجشنبه ۱۱ اسفند بیش از ۴۰ دانش‌آموز دبیرستان دخترانه راه زینب اصلاندوز دچار مسمومیت شدند.»

بر این مبنا دانش‌آموزان این مدرسه با استشمام بوی نامطبوع دچار سوزش گلو، سرگیجه، سستی و حالت تهوع شده‌اند و چند نفر از آنها به بیمارستان انتقال یافتند.

البته شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان می‌گوید «خوشبختانه وضعیت جسمانی همه دانش‌آموزان انتقال یافته به بیمارستان شهدای پارس آباد مساعد است.»

به گزارش ایلنا علی محبوبی‌پور، مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری اردبیل با تایید مسمومیت در اصلاندوز، شمار مسمومان را ۴۸ نفر اعلام کرد.

روز چهارشنبه هم چند مدرسه در اردبیل به طور همزمان دچار همین وضعیت شدند.

رسانه‌های حکومت چه کسی را متهم می‌کنند؟

حملات زنجیره‌ای در سه ماه اخیر نزدیک شصت مدرسه را هدف گرفته و به مسموم شدن بیش از هزار نفر دانش آموز و کادر آموزشی منجر شده است.

گستردگی حملات به ترتیبی بوده که ناظران آنها را سازمان‌یافته ارزیابی می‌کنند.

با وجود اعلام بازداشت مهاجمان به زن نگران در برابر مدرسه ۱۳ آبان، هنوز گزارش روشن و رسمی ازشناسایی و برخورد با عوامل آن منتشر نشده است.

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه، مدعی شده است که « این زن ۵۴ ساله هیچ فرزندی در مدرسه دخترانه ۱۳ آبان تهرانسر ندارد و در طول چند ساعت حضورش در مقابل مدرسه مکرراً اقدام به تشویق دانش‌آموزان و عابران به سر دادن شعارهای ساختارشکنانه کرده است.»

موسی غضنفرآبادی، رئیس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی گفته است که ارتباط دادن حمله به مدارس دخترانه با واکنش گروه‌های تندروی مذهبی نسبت به شعار «زن، زندگی، آزادی» را «چرندیات» تلقی می‌کند. او گفته: « من عقیده ندارم این اتفاقات افتاده باشد و مشکوک است و احتمال می‌دهم برنامه بوده و می‌تواند دروغ باشد.»

خبرگزاری رسمی دولت ایران، ایرنا، در مطلبی درباره هویت عاملان حملات نوشته: «اینکه گروه‌هایی متحجر و تندرو که مخالف تحصیل دخترانند، پشت این حوادث باشند، یک سناریو است.»

این رسانه دو احتمال دیگر را هم مطرح کرده، که یکی از آنها مسموم‌سازی را به خود دانش‌آموزان و دیگری آن را به قدرت‌های خارجی یا گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی نسبت داده است.

ایرنا نوشته ممکن است دانش‌آموزان با «شیطنت» خود عامل این مسمومیت‌ها باشند و «در مواردی بچه‌ها با استفاده از بمب بدبو (چیزی شبیه ترقه که بوی بد تولید می‌کند) تلاش دارند کلاس را با توجه به فضای موجود به تعطیلی بکشانند و مثلا از امتحان خلاص شوند.»

روزنامه جوان در مطلبی درباره عفت مرعشی، همسر اکبر هاشمی رفسنجانی، موضع او را، که «افکار افراطی» شبیه گروه فرقان (یک گروه اسلامگرای اوایل انقلاب ایران) را پشت حملات دانسته، زیر سوال برده است.

جوان نوشته: «آیا مناسب نیست که مسئولان امنیتی خدمت همسر مرحوم هاشمی بروند و اطلاعات لازم در این زمینه را از او کسب کنند و این غائله وحشتناک مسمومیت سریالی دانش‌آموزان را خاتمه دهند؟»

روزنامه همشهری هم نوشته: «نخستین متهم این خرابکاری شبکه‌ای جریان وطن‌فروش و تجزیه‌طلب پهلوی- رجوی است و اگر هرگونه گروه و دسته جاهلی و مرتجعی نیز در داخل پیدا و مقصر اعلام شوند، مستقیم و غیرمستقیم وابسته و تحت‌نفوذ همین جریان خبیث است.»