مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید برخی اختلاف نظرها میان دولت جو بایدن رییس جمهوری جدید ایالات متحده و دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق در مورد رویکرد واشنگتن در قبال برخی کشورها وجود دارد؛ از جمله ایران، چین و روسیه، که از نظر او به عنوان بزرگترین چالش‌های آمریکا مطرح هستند.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، جیک سالیوان روز جمعه ۱۰ بهمن در یک نشست مجازی گفت که دولت ترامپ با خروج از توافق هسته‌ای به تهران اجازه داد به تهدید بزرگتری تبدیل شود و افزود: «برنامه هسته‌ای ایران در طول چند سال گذشته به طور چشم‌گیری پیشرفت داشته است… آنها در مقایسه با زمانی که دولت سابق از برجام خارج شد، به میزان قابل‌توجهی به سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر شده‌اند.»

به گفته آقای سالیوان کارزار «فشار حداکثری» دولت ترامپ در مهار حمایت رژیم ایران از تروریسم و دیگر فعالیت‌های بدخواهانه‌اش ناکام ماند.

او افزود: «اگر ما بتوانیم به دیپلماسی بازگردیم که بتواند برنامه هسته‌ای ایران را محدود کند، می‌تواند پایه‌ای را برای ایجاد یک تلاش جهانی، همراه با شرکا و متحدان در منطقه و اروپا و جاهای دیگر، جهت رسیدگی به دیگر تهدیدهای مهم ایجاد کند.»

آنتونی بلینکن در نخستین کنفرانس خبری: در صورت بازگشت ایران به تعهداتش در برجام، آمریکا نیز اقدام مشابه می‌کند

آنتونی بلینکن وزیر خارجه جدید آمریکا روز چهارشنبه در نخستین نشست خبری خود در این مقام گفت سیاست دولت جدید آمریکا این است که اگر جمهوری اسلامی به تعهدات خود در توافق هسته‌ای بپیوندد، آمریکا هم چنین خواهد کرد.

پیش از این وزیر خارجه جدید ایالات متحده نیز در نخستین نشست خبری خود در این مقام گفت در صورت بازگشت ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای ۱۳۹۴، آمریکا نیز به آن باز خواهد گشت.

خبر اول

سخنگوی کاخ سفید: رابرت مالی به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور ایران منصوب شد

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در جریان کنفرانس خبری روز جمعه دهم بهمن،‌ انتصاب رابرت مالی به عنوان نماینده ویژه امور ایران را تایید کرد. پیشتر خبرگزاری رویترز اعلام کرده بود آقای مالی از سوی دولت پرزیدنت بایدن به عنوان نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران منصوب شده است.