یکی از مشاوران دولت بریتانیا می‌گوید نشانه‌هایی وجود دارند که بریتانیا احتمالا در مراحل اولیه موج سوم کرونا است.

به گفته پروفسور راوی گوپتا، استاد دانشگاه کمبریج و عضو هیات مشاوران دولت بریتانیا در زمینه خطر ویروس‌های تنفسی نوظهور یا در حال ظهور، اگرچه فعلا ابتلای جدید “نسبتاً کم” است اما نوع جهش‌یافته‌ای که ابتدا در هند شناسایی شد باعث “رشد تصاعدی” آمار شده است.

او معتقد است پایان کامل محدودیت‌های کرونا در بریتانیا که قرار است بیست و دو روز دیگر باشد باید به تعویق بیفتد.

در همین رابطه جورج یوستیس وزیر محیط زیست بریتانیا هم گفته است دولت نمی‌تواند این احتمال را رد کند که این تاریخ ممکن است عقب بیفتد.

دیروز (یکشنبه) برای پنجمین روز متوالی بیش از ۳۰۰۰ ابتلای تازه در بریتانیا گزارش شد، بالاترین آمار در پنجاه روز اخیر.

کرونا در بریتانیا

پروفسور گوپتا درباره اینکه آیا موج سوم شیوع در بریتانیا هم‌اکنون شروع شده به بی‌بی‌سی گفت: “بله، آمار ابتلا رشد تصاعدی داشته و حداقل سه چهارم این موارد از نوع جدید ویروس کرونا هستند که در هند شناسایی شد.”

“البته تعداد موارد تازه در حال حاضر نسبتاً کم است، همه امواج شیوع با تعداد کم شروع می‌شوند که در پس‌زمینه سروصدا می‌کنند و بعد منفجر می‌شوند. نکته اصلی الان این است که آنچه می‌بینیم علائم آغاز یک موج تازه است.”

با این حال به گفته پروفسور گوپتا تعداد زیادی در بریتانیا واکسینه شده‌اند و این باعث می‌شود این موج دیرتر از موج‌های قبلی بارز شود و “این ممکن است تا مدتی احساس امنیت کاذب ایجاد کند که باعث نگرانی ما است.”

تعداد کسانی که هر دو نوبت واکسن کرونا را در بریتانیا دریافت کرده‌اند اکنون از ۲۵ میلیون نفر گذشته است.

پروفسور گوپتا گفت پایان محدودیت‌ها بهتر است “چند هفته به تأخیر بیفتد” تا “اطلاعات بیشتری” جمع‌آوری شود:

“اگر به سود و زیان آن فکر کنید، به نظر من کفه تاخیر بسیار سنگین‌تر است و برای من این نکته اصلی است.”

uk covid
شیوع گونه هندی کرونا ممکن است پایان محدودیتها در بریتانیا را به تعویق اندازد

مرحله نهایی برنامه دولت بریتانیا برای برداشتن تمام محدودیت‌ها از جمله ارتباطات اجتماعی قرار است ۲۱ ژوئن یعنی بیست و دو روز دیگر باشد.

با این حال جورج یوستیس وزیر محیط زیست بریتانیا می‌گوید دولت باید “قدم به قدم” این کار را انجام دهد:

“ما نمی‌توانیم هیچ چیزی را منتفی بدانیم. می‌دانیم که این همه‌گیری دشوار و وضعیت متغیر بوده است. اما باید دو هفته قبل از موعد مقرر قضاوت نهایی را بکنیم.”

تصمیم نهایی در مورد لغو محدودیت‌ها ۱۴ ژوئن گرفته خواهد شد چون “فقط آن موقع است که تأثیر کاهش اخیر محدودیت‌ها را خواهیم دید که دو هفته پیش شروع شد.