عربستان سعودی فردی را به جرم تخلفاتی گروه‌های مدافع حقوق بشر می گویند، در ۱۷ سالگی مرتکب شده، اعدام کرده است.

اعدام این فرد به رغم تضمین‌هایی که عربستان سعودی در مورد لغو مجازات اعدام برای افراد خردسال داده بود، صورت گرفته است.

مصطفی هاشم الدرویش در سال ۲۰۱۵ به دلیل جرایم مرتبط با اعتراض‌ها دستگیر شد.

مقامات سعودی می گویند او به تشکیل گروه ترور و تلاش برای انجام شورش مسلحانه متهم شده است.

اما گروه‌های مدافع حقوق بشر خواهان توقف اعدام او شده و گفته بودند که دادگاه او ناعادلانه بوده است.

سازمان عفو بین الملل و “ریپریو” یک گروه خیریه ضد مجازات اعدام، می گوید الدرویش ۲۶ ساله پیش از این اعتراف خود را که ادعا می‌شود بر اثر شکنجه صورت گرفته، پس گرفته بود. مقامات سعودی به طور علنی در مورد این اتهام اظهارنظری نکرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز ، اتهامات الدرویش شامل “تلاش برای برهم زدن امنیت و شورش” بوده است.

مدارک علیه او شامل تصویری “توهین آمیز به نیروهای امنیتی” و شرکت در بیش از ۱۰ گردهمایی “شورشی” در سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ بود.

به گزارش رسانه‌های دولتی ، وزارت کشور عربستان سعودی گفت الدرویش همچنین برای قتل نیروهای امنیتی محلی اقدام کرده بود. بر اساس این گزارش ،اسناد دادگاه تاریخ هیچ یک از جرایم او را مشخص نکرده است.

گروه “ریپریو” گفت خانواده الدرویش هیچگونه اطلاع قبلی در مورد اجرای حکم اعدام او نگرفته و فقط از طریق اینترنت از آن مطلع شدند.

خانواده او در بیانیه‌ای که توسط و “ریپریو” منتشر شده، گفتند: “چگونه آنها می‌توانند پسری را به دلیل عکسی بر روی تلفن او اعدام کنند؟” از زمان دستگیری او، ما چیزی جز درد احساس نکرده‌ایم. این یک مرگ تدریجی برای تمام خانواده است.”

وزارت کشور عربستان سعودی، به نقل از خبرگزاری دولتی اس پی آی، گفت که الدرویش در دمام ، شهری در استان شرقی نفت خیز اعدام شد.

مقامات سعودی سال گذشته گفتند که آنها دیگر مجازات اعدام را برای افرادی که در دوران خردسالی مرتکب جنایت شده‌اند، صادر نمی‌کنند و در عوض فقط حداکثر ۱۰ سال حبس برای آنها در نظر می‌گیرند.

اعتراض به اعدام در عربستان سعودی
گروه‌های حقوق بشر می‌گویند عربستان سعودی همان تعداد افراد را در نیمه اول سال ۲۰۲۱ اعدام کرده که در کل سال ۲۰۲۰ اعدام کرده بود

مقامات عربستان با صدور دستوری گفته بودند که قانون جدید در مورد افرادی هم که منتظر اعدام هستند، صدق خواهد کرد.

عفو بین الملل و و “ریپریو” گفته‌اند که پرونده الدرویش باید تحت قانون جدید بررسی می‌شد. آنها و گروه‌های دیگر بارها در مورد اجرای این اصلاحات نگرانی‌هایی را مطرح کرده‌اند.

به گفته دفتر وزارت خارجه بریتانیا، دومنیک راب، وزیر خارجه این کشور نیز در سفر ماه گذشته خود به ریاض موضوع اصلاحات قضایی را مطرح کرد.

در اوایل سال جاری، کمیسیون حقوق بشر عربستان سعودی گفت که این پادشاهی “به طور قابل توجهی” تعداد اعدامی‌ها را در سال ۲۰۲۰ کاهش داده است.

با این حال “ریپریو” گفت که عربستان سعودی اکنون همان تعداد افراد را در نیمه اول سال ۲۰۲۱ اعدام کرده است که در کل سال ۲۰۲۰ اعدام کرده بود