علی مطهری، نماینده سابق مجلس ایران، درباره اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ در این کشور گفته که حوادث آن چند روز به گونه‌ای بود که “رئیس جمهور ساقط” شود. او می‌گوید در جمهوری اسلامی “قابل قبول نیست” که آن تعداد معترض در سه روز کشته شوند.

نایب رئیس اسبق مجلس دهم که در زمان اعتراضات آبان ماه نماینده مجلس بود، در مصاحبه‌ای با روزنامه خراسان چاپ مشهد، با انتقاد از کشتار معترضان در ایران گفته معتقد است که حوادث آن چند روز باعث ترور قاسم سلیمانی در عراق شد.

آقای مطهری در مصاحبه خود با خراسان توضیح داده: “این اشتباه بزرگ آثار بدی نیز داشت و حتی معتقدم ترور سردار سلیمانی بعد از این بود که آمریکا احساس کرد نظام جمهوری اسلامی پایگاه مردمی خودش را از دست داده و جرئت پیدا کرد تا چنین جنایتی را انجام دهد.”

آن زمان رهبر ایران از تصمیم ناگهانی گران کردن بنزین حمایت کرده و معترضان را “اشرار” نامیده و گفته بود “این کارها کار مردم معمولی نیست”.

معترضان که با شوک قیمت بنزین مواجه شده بودند در تهران و سایر شهرها بعضی راه‌ها را بستند
معترضان که با شوک قیمت سه برابری بنزین مواجه شده بودند در تهران و سایر شهرها بعضی راه‌ها را بستند

نماینده سابق مجلس ایران که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در خردادماه ثبت نام کند، می‌گوید دولت حسن روحانی با توجه به شرایط تحریم و کرونا و حوادث طبیعی دیگر “متوسط” عمل کرده اما در ماجرای گران کردن بنزین و اعتراضات پس از آن “فاجعه” بوده است.

انتقاد آقای مطهری از اعلام ناگهانی افزایش قیمت بنزین است که به گفته او باعث “بی‌احترامی” به مردم و اعتراضات گسترده شد: ” کار بسیار غلطی دولت کرد و واقعا در این حد بود که حتی رئیس جمهور ساقط شود حداقل می‌خواستیم وزیر کشور را استیضاح کنیم اما اجازه آن را هم ندادند.”

به اعتقاد آقای مطهری دولت باید دست کم یک ماه قبل از گران کردن بنزین با مردم صحبت می‌کرد: “در ادامه هم با معترضان خیلی بد برخورد شد. خود مسئولان گفتند ۲۳۰ نفر کشته شدند که این در جمهوری اسلامی قابل قبول نیست. ضرورتی ندارد ما ظرف دو سه روز یک اعتراضی را بخوابانیم، می شد ۲۰ روز طول بکشد ولی کسی کشته نشود.”

حسن روحانی، رئیس جمهور اسلامی ایران چند روز پس که از زمان اجرای طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین اطلاع نداشته و او هم مانند سایر شهروندان ایرانی متوجه شروع اجرای این طرح از صبح جمعه ۲۴ آبان شده است.

در جریان اعتراضات، اینترنت ایران تقریبا به طور کامل قطع بود و کمتر خبری از سرکوب اعتراضات و کشتار گسترده از داخل ایران منتشر می‌شد.

دو روز بعد از گران شدن بنزین رهبر ایران از تصمیم شورای هماهنگی سران قوا حمایت کرد و اعتراضات مردم را “مفاسد” دانست.

سازمان عفو بین‌الملل شمار ثبت شده کشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه پارسال را ۳۷۱ نفر اعلام کرده که نام اکثر آنها و شهر و دلیل مرگشان مشخص است اما در عین حال تاکید کرده که شمار واقعی کشته‌‍‌شدگان بسیار بیشتر از این رقم است.

بیشتر معترضان در شهرهای حاشیه استان تهران، البرز، خوزستان، کرمانشاه، فارس، اصفهان و کردستان با شلیک مستقیم گلوله به سر یا بالای بدن کشته شدند.