معاون بانک مرکزی: معامله بیت‌کوین در ایران ممنوع است

خبرگزاری تسنیم، به نقل از ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی خرید و فروش بیت‌کوین، پرطرفدارترین ارز دیجیتال در ایران را ممنوع اعلام کرده است؛ او البته تولید این رمز ارز را مشمول این ممنوعیت قرار نداده است.

او گفته: “نکته صریح اینکه خرید و فروش بیت‌کوین در ایران ممنوع است، در نتیجه مردم نباید وارد این حوزه شوند. نوسان قیمت بیت‌کوین بسیار زیاد است ضمن آنکه این ارزها ریسک قانونی هم دارند. لذا توصیه اکید میکنیم که مردم وارد این بازی نشوند.”


بیت‌کوین یک روش پرداخت دیجیتال است که بر مبنای رمزنگاری و با شبکه‌ای از کامپیوترها ممکن می‌شود و ارزی نیست که بانک مرکزی داشته باشد و نقل و انتقال‌ها با تایید در شبکه ممکن می‌شود.


استخراج این رمز ارز در مزارع تولید آن هم در ماه‌های اخیر در ایران افزایش یافته است؛ بعضی از استخراج کنندگان حتی با برق رایگان و بسیار ارزان دست به استخراج بیت‌کوین زده‌اند.

موضوع استفاده از برق برای استخراج بیت‌کوین در هفته‌های اخیر در ایران خبرساز شده استحق نشر موضوع استفاده از برق برای استخراج بیت‌کوین در هفته‌های اخیر در ایران خبرساز شده است

آقای حکیمی گفته است: “درباره تولید بیت کوین موضوع به دولت محول شده است. اما خرید و فروش آن در داخل کشور با توجه به مصوبه شورایعالی مبارزه با پولشویی ممنوع است. البته باید بین تولید و خرید و فروش بیت‌کوین تفکیک قائل شد.”

بانک مرکزی دو سال پیش (۱۳۹۶) استفاده از بیت‌کوین و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی ایران را ممنوع اعلام کرد.

بانک مرکزی اعلام کرده “از آنجایی که انواع ارزهای مجازی از این قابلیت برخوردار هستند که به ابزاری برای پولشویی و تامین مالی تروریسم و به طور کل، جابه‌جایی منابع پولی مجرمان بدل شوند، حوزه نظارت بانک مرکزی برای پیشگیری از وقوع جرائم از طریق ارزهای مجازی، موضوع ممنوعیت به کارگیری ارزهای مجازی را به بانک ها ابلاغ کرده است.”

موافقان تولید و قانونی کردن معامله بیت‌کوین در ایران معتقدند یکی از راه‌های دور زدن تحریم‌های با توجه به محدودیت‌های مبادلات بانکی، استفاده از رمز ارزهاست.

معاون فن‌آوری نوین بانک مرکزی به تسنیم گفته است: “در این خصوص نمیشود اظهار نظر صریحی کرد. اما آنچه که مشخص است باید به ظرفیت فروشنده خارجی و همچنین قابلیت تبدیل بیت کوین یا سایر رمز ارزها به ارزهای مورد قبول فروشندگان خارجی توجه داشت.”

در ایران قیمت هر کیلووات برق کشاورزی بین ۳۰۰ تا ۵۲۴ ریال است و برق صنعتی هم هر کیلوات حدود ۴۰۰ تا ۸۲۵ ریال محاسبه می‌شود؛ برق مدارس و مساجد هم با توجه به یارانه‌های دولتی، تقریبا مجانی است.

به همین دلیل است که بعد از رونق کار بخش خصوصی و نهادهای دولتی و نظامی؛ کم کم پای استخراج کنندگان بین‌المللی هم به ایران باز شده است.

به گفته یکی از فعالان در حوزه ماینینگ (استخراج) در حال حاضر “چین، آلمان روسیه و استرالیا از جمله سرمایه‌گذاران خارجی برای استخراج بیت‌کوین در ایران هستند که البته از طریق واسطه‌های داخلی کار می کنند”.

بیت کوین

خبرگزاری ایرنا دو روز پیش از شناسایی یکی از بزرگترین مزارع استخراج ارز دیجیتال در کشور خبر داد که در یکی از کارخانه های بزرگ تهران مستقر شده بود و از برق با تعرفه صنعتی برای فعالیت خود استفاده می‌کرد،

اخیرا محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران اعلام کرده دولت ایران در نظر دارد مکان‌هایی را در نزدیکی نیروگاه‌های برق برای استخراج ارزهای دیجیتال تعیین کند و احتمالا بخش خصوصی نیز اجازه خواهد داشت با گرفتن پروانه قانونی، در این زمینه فعال باشد.

استخراج ارزهای دیجیتال مانند “بیت‌کوین”، نیازمند کار بی‌وقفه کامپیوترهایی است که به برق نیاز دارند و اگر قیمت برق مانند برخی کشورهای توسعه یافته، زیاد باشد، این کار ممکن است مقرون به صرفه نباشد.

در ایران در سال ۲۰۱۷ همزمان با اوج گرفتن بهای بیت کوین، این ارز دیجیتال در بین گروههایی در جامعه شناخته شد اما همان زمان با سقوط ارزشش تا حدی از رونق سرمایه‌گذاری هم افتاد.

در اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی قیمت بیت کوین از ۸ هزار دلار تا نزدیکی ۲۰ هزار دلار پیش رفت؛ اما در کمتر از یک هفته قیمت آن به زیر از ۱۰ هزار دلار رسید؛ قیمت امروز بیت‌کوین نزدیک به ۱۲ هزار دلار است.

You may also like...

perabet film izle elektronik sigara Huluhub.com