ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت ایران در یک گفت‌وگو با تلویزیون دولتی ایران گفته است که “۹۰ درصد شهرستان‌های کشور از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز به سر می‌برند” و “طبق پیشبینی انجام شده تا یک ماه و نیم آینده آمار رسمی تعداد مرگ روزانه به ۶۰۰ نفر خواهد رسید و اگر دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نکنیم مرگ روزانه به ۸۰۰ نفر در روز نیز خواهد رسید”.

به گفته وی واکسیناسیون در ایران دیر شروع شد و در حال حاضر هر ۴ دقیقه یک ایرانی فوت می‌کند.

آقای حریرچی گفت که آمار مرگ و میر در اثر ابتلا به کووید ۱۹ در ایران ۳۸ درصد رشد داشته و در ۱۰ روز آینده روند افزایشی جان‌باختگان ادامه خواهد داشت.

این مقام وزارت بهداشت ایران می‌گوید که “در حال حاضر فقط ۳۹ درصد پروتکل‌های بهداشتی رعایت می‌شود”.

روز گذشته سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران خواستار تعطیلی دو هفته‌ای کل کشور برای مقابله با موج پنجم کرونا شد.

نامه آقای نمکی در همان روزی منتشر کرد که حسن روحانی آخرین جلسه کابینه دوازدهم را برگزار کرد و با صندلی ریاست جمهوری فردا سه‌شنبه ۱۲ تیرماه خداحافظی می‌کند.

آقای نمکی در نامه خود خواستار “مداخله جدی” رهبر جمهوری اسلامی و شورای عالی امنیت ملی برای کنترل شیوع ویروس کرونا شده است.

وی خواستار به‌کارگیری “نیروهای نظامی و انتظامی” به‌منظور برخورد “محکم” با ناقضان پروتکل‌های بهداشتی شده است.

براساس آمار رسمی وزارت بهداشت روز گذشته ۳۶۶ نفر در اثر ابتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و بیش از ۳۲ هزار مبتلا جدید در ایران شناسایی شده بود و این در حالیست که کارشناسان آمار واقعی مرگ‌ومیر در اثر کرونا را چندین برابر آمار دولتی می‌دانند.

واکنش‌ وزارت بهداشت به کمبود سرم

سازمان غذا و دارو، وزارت بهداشت ایران هم در واکنش به خبرهای مربوط به کمبود برخی داروهای اساسی و سرم و آب‌مقطر در بیمارستان‌ها گفت که “سرم سازان قول داده‌اند کمبود را جبران کنند”.

حیدر محمدی، مدیرکل امور دارو، سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت ایران گفته است: “یکی از سرم‌سازان ما داشت خطوط تولیدش را اصلاح می‌کرد که ان‌شاءالله قول داده‌اند که تا پایان ماه خطوطش را برگرداند و سایر سرم‌سازان هم قول داده‌اند که کمبود سرم این تولیدکننده را جبران کنند و ان‌شاءالله مشکلی نداریم.”

به گفته وی یکی از دلایل کمبود سرم گرمای بیش از حد هوا بوده و “در حال حاضر از آنجایی که هوا گرم است، مردم دچار دهیدراتاسیون(کم آبی بدن) می‌شوند و این موضوع منجر به کم آبی بدن‌شان می‌شود و سرم برایشان تجویز می شود. اکنون بیماران کرونا هم اضافه شده‌اند و این موارد باعث شده که مصرف سرم به صورت ناگهانی چند برابر شود”.

کمبود داروهای اساسی مانند سرم و آب‌مقطر در بیمارستان‌ها از روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی ایران بسیار مطرح شد و بسیاری از کاربران فضای مجازی از کمبود و گرانی دارو گفته‌اند.

در همین زمینه شقایق دهقان، بازیگر ایرانی، در ویدیویی خبر داده که برای سومین بار به کرونا مبتلا شده و از کمبود دارو خبر داده و گفته است که دارویی مثل سرم که باید به بیماران مبتلا به کرونا تزریق شود در بازار نیست و تعداد خیلی کمی از آن وجود دارد