مذاکره‌کننده ارشد ایران در وین روز پنج‌‌شنبه ۲۷ خرداد گفت که تهران و واشینگتن در مذاکرات غیرمستقیم خود بیش از همیشه به یک توافق نزدیک شده‌اند اما همچنان برخی مسائل کلیدی باقی مانده که باید درباره آن‌ها گفت‌وگو شود.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، در مصاحبه‌ با شبکه تلویزیونی الجزیره گفت: «ما در رابطه با مسائل مختلف پیشرفت خوب و ملموسی داشته‌ایم… بیش از همیشه به یک توافق نزدیک شده‌ایم اما مذاکره درباره برخی مسائل اصلی همچنان ادامه دارد».

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق ایالات متحده، اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شد و تحریم‌های سنگینی را علیه ایران به اجرا گذاشت. اما با روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا مذاکرات غیرمستقیم میان دو کشور با هدف اجرای برجام آغاز شده است.

آقای عراقچی در ادامه مصاحبه خود اظهار داشت: «ما می‌خواهیم اطمینان یابیم که آن‌چه ترامپ با خروج از توافق رقم زد، با هیچ رئیس‌جمهوری دیگری در آمریکا در آینده تکرار نخواهد شد».

ایران و قدرت‌های جهانی از روز شنبه ششمین دور مذاکرات خود با هدف احیای برجام را آغاز کرده‌اند. مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اما روز ۲۶ خرداد گفت که برای احیای برجام باید منتظر تشکیل دولت بعدی ایران بود.

رافائل گروسی سپس عنوان کرد که چنین توافقی به عزم سیاسی همه طرف‌های درگیر در مذاکره نیاز دارد.

اما عباس عراقچی می‌گوید که انتخابات ریاست جمهوری در ایران هیچ تاثیری بر مذاکرات ندارد و هیات مذاکره کننده ایرانی فارغ از رخدادهای داخلی به این مذاکرات ادامه می‌دهند.

ایران در پی خروج ایالات متحده از برجام به‌طور تدریجی از تعهدات هسته‌ای خود عدول کرد. ایالات متحده تاکید دارد که برای دسترسی به توافق، ایران باید به تعهدات کامل خود بازگردد.