شماری از معترضان اخیرا با تجمع در خیابانی در تهران که به اسم محمدرضا شجریان نامگذاری شده بود، به طور نمادین نام آن را به محسن فخری‌زاده تغییر دادند. در واکنش به این اقدام فرماندار تهران گفت که هم نامگذاری خیابانی به نام شجریان غیرقانونی بود و اقدام اخیر در تغییر آن.

معترضان خواستار تغییر نام خیابان شجریان به نام محسن فخری‌زاده، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران شدند که آذرماه امسال ترور شد.

اما محمدجواد حق‌شناس رییس کمیسیون نامگذاری شورای شهر تهران در واکنش به تجمع اخیر این معترضان در توییتی نوشت “پس از شهادت شهید فخری‌زاده، شورای شهر تهران به احترام این شهید والا مقام نام خیابان صنایع در منطقه ١ (محل کار وی) را با قید فوریت به نام ایشان نامگذاری کرد”.

سایت انتخاب در گزارشی نوشته که پدر مصطفی احمدی روشن نیز در میان معترضان حضور داشت
سایت انتخاب در گزارشی نوشته که پدر مصطفی احمدی روشن نیز در میان معترضان حضور داشت

به گفته آقای حق‌شناس، بیش از ٤٥ درصد نامگذاری‌های این دوره شورای شهر تهران به نام “شهیدان” اختصاص یافته بود.

پدر مصطفی احمدی روشن، معاون بازرگانی تاسیسات غنی‌سازی نطنز هم که در سال ۱۳۹۰ ترور شد در میان معترضان بود. او که به مواضع تند ضد دولت حسن روحانی مشهور است، محمدرضا شجریان را “معلوم‌الحال” و “خائن به ملت” خواند.

اخیراً بعد از درگذشت محمدرضا شجریان، طبق مصوبه شورای شهر تهران، خیابان فلامک در منطقه دو تهران به نام محمدرضا شجریان تغییر کرد.

محمدرضا شجریان که مهرماه امسال درگذشت در سال‌های پایانی عمر خود بارها به صراحت حکومت ایران را نقد کرده بود.

فرماندار تهران: مصوبه‌ نامگذاری خیابان شجریان را دریافت نکردیم

تصاویر از اقدام امروز معترضان

عیسی فرهادی فرماندار تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره تغییر تابلوی خیابان شجریان از سوی معترضان گفت “شورا هیچ مصوبه‌ای برای اینکه خیابانی به اسم شجریان باشد، برای ما ارسال نکرده است”.

به گفته فرماندار تهران، “تا مصوبه‌ای نیاید و ما آن را تایید و اعلام نکنیم، اقدام در این زمینه قانونی نیست. شهرداری خلاف قانون تابلو را نصب کرده و نامگذاری هیچ خیابانی به نام شجریان قانونی نیست”.

عیسی فرهادی درباره اقدام معترضان هم گفت “اگر تابلویی نصب شده باشد و کسی آن را تغییر دهد، باز هم اقدامی خلاف قانون انجام شده است. خلاف اول را شهرداری انجام داده است و خلاف دوم را کسی که آن را کنده است، مرتکب شده است”.

اختلاف بر سر نامگذاری خیابان شجریان

نزدیک به دو سال پیش اعضای شورای شهر تهران تصویب کرده‌اند که شش معبر و مکان عمومی به نام شش هنرمند شناخته شده ایران، عزت‌الله انتظامی، محمدرضا شجریان، غلامحسین امیرخانی، علی نصیریان، داود رشیدی و محمد علی کشاورز نامگذاری شود.

اما پس از انتشار خبر تصویب تغییر نامگذاری معابر و اماکن عمومی در جلسه شورای شهر تهران، شماری از محافظه‌کاران تندرو در اعتراض به نامگذاری خیابانی به اسم محمدرضا شجریان تجمع کردند. معترضان شجریان را “ملعون” و “خواننده فتنه” خواندند.

با وجود اعتراض‌ها، چهارم اردیبهشت محسن هاشمی مصوبه شورای شهر تهران در خصوص تغییر نام خیابان‌ها را به شهرداری تهران ابلاغ می‌کند.

اما شهریور ۱۳۹۹ نامه محرمانه محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران به دست بی بی سی فارسی رسید که در آن آقای هاشمی از پیروز حناچی، شهردار تهران، خواسته بود مصوبه شورا، در خصوص تغییر نام خیابانی به نام محمدرضا شجریان را به اجرا در نیاورد.

نامه محسن هاشمی به شهرداری تهران
نامه محسن هاشمی به شهرداری تهران

آقای شجریان در ناآرامی‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در کنار معترضان که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، آنها را “خس و خاشاک” خواند ایستاد. همزمان با این اعتراضات آقای شجریانی ترانه‌ای به نام “تفنگت را زمین بگذار” در حمایت از معترضان خواند و از حکومت جمهوری اسلامی خواست با معترضان با خشونت رفتار نکند و به آنها شلیک نکند.

سرانجام دو ماه پس از درگذشت آقای شجریان خیابانی در منطقه دو تهران به نام او نامگذاری شد