مقامات آمریکایی: روسیه در استفاده از پهپادهای ایرانی به مشکل برخورده است

Screen Shot 2022-08-29 at 9.45.19 PM

مقامات دولت جو بایدن می‌گویند که روسیه برای استفاده از پهپادهای ساخت ایران در جنگ خود علیه اوکراین به مشکلات فنی برخورده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس شامگاه دوشنبه به نقل از این مقامات بدون اشاره به هویت آنها نوشت که پهپادهای ایرانی «نقایص بسیاری» دارند.

مقامات آمریکایی یادشده توضیحی درباره این «نقایص» نداده‌اند و تنها گفته‌اند ارزیابی واشینگتن این است، پهپادهای مهاجر ۶ و سری شاهد که طی چندین روز به روسیه تحویل داده شده‌اند، احتمالا نمونه‌هایی از صدها هواپیمای بدون سرنشین ساخت ایران هستند که مسکو می‌خواهد آنها را از تهران تحویل بگیرد.

آسوشیتدپرس هفته گذشته گزارش داده بود، روسیه از ایران صدها پهپاد دریافت کرده است که می‌تواند از آنها در جنگ علیه اوکراین استفاده کند و این علی‌رغم هشدارهای ایالات متحده است که از تهران خواسته بود از ارسال این پهپادها به روسیه خودداری کند.

نخستین رسانه‌ای که گزارش داد روسیه برای استفاده از پهپادهای ایرانی به مشکل فنی برخورده است، روزنامه واشینگتن‌پست بود.

آسوشیتدپرس در ادامه گزارش خود به نقل از مقامات دولت ایالات متحده می‌نویسد، اپراتورهای روسی همچنان در ایران در حال آموزش استفاده از این سیستم‌ها هستند که می‌توانند در حملات هوا به زمین و جنگ الکترونیکی به کار گرفته شوند.

دولت بایدن ماه گذشته تصاویری ماهواره‌ای منتشر کرد که نشان می‌داد مقامات روسیه از یک پایگاه هوایی در کاشان بازدید کرده‌اند تا پهپادهای ایرانی را بررسی کنند.

همان زمان جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، تصریح کرد که دولت ایالات متحده باخبر شده حکومت ایران خود را آماده ارسال صدها هواپیمای بدون سرنشین به روسیه می‌کند.

روسیه که به خاطر تهاجم نظامی خود به اوکراین با تحریم‌های اقتصادی و محدودیت منابع مواجه است، برای تامین تسلیحات خود به ایران روی آورده که از متحدان کلیدی آن محسوب می‌شود.

مقامات آمریکایی می‌گویند که هواپیماهای روسی طی چندین روز از یک پایگاه هوایی در ایران این پهپادها را به روسیه منتقل کرده‌اند.

پیش از این حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، گفته بود که تهران همکاری‌های مختلفی با روسیه دارد، از جمله در بخش دفاعی. او اما تاکید کرده بود که ایران در جنگ اوکراین جانب هیچ کسی را نمی‌گیرد چرا که معتقد است این جنگ باید متوقف شود.