بلندپایه ترین مقامات وزارت دفاع آمریکا می گویند که در اوایل سال جاری به رییس جمهوری ایالات متحده هشدار داده بودند که حدود ۲۵۰۰ نیرو در افغانستان نگه دارد زیرا در غیر این صورت ارتش و دولت افغانستان سقوط خواهد کرد. این شهادت رسمی مقامات پنتاگون با اظهارات اخیر جو بایدن در تناقض است که گفته بود در این خصوص به وی توصیه‌ای نشده بود.

لوید آستین وزیر دفاع، ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش و ژنرال کنت مک کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) روز سه شنبه در کمیته‌ نیروهای مسلح سنا حاضر شدند تا به سوالات سناتورها درباره عملکرد آمریکا در خصوص خروج از افغانستان پاسخ بدهند.

ژنرال میلی همچنین گفته است که پنتاگون حتی تا ۱۰ روز پس از سقوط کابل به “اتفاق آرا” به جو بایدن توصیه نکرده بود که آمریکا به طور کامل افغانستان را ترک کند.

ژنرال مک کنزی نیز گفت که او توصیه کرده بود حدود ۲۵۰۰ سرباز آمریکایی در خاک افغانستان باقی بمانند.

فرمانده سنتکام افزود در پاییز سال ۲۰۲۰ میلادی به دولت دونالد ترامپ ریاست جمهوری وقت توصیه کرده بود که حدود دو برابر یعنی ۴۵۰۰ سرباز را در افغانستان حفظ کند.

او در پاسخ به سوالات سناتور جیم اینهوف – بلندپایه‌ترین عضو جمهوریخواه کمیته نیروهای مسلح – گفت “به نظر شخصی وی” که مبنای توصیه رسمی وی قرار گرفت خروج کامل نیروهای آمریکایی می توانست به سقوط ارتش و دولت افغانستان منجر شود.

ژنرال مک کنزی گفت که با جو بایدن در مورد این پیشنهاد ژنرال اسکات میلر، فرمانده وقت نیروهای آمریکایی در افغانستان، به طور مستقیم صحبت کرده بود که چند هزار سرباز در افغانستان باقی بگذارد.

ژنرال مک کنزی گفت: “من در زمان بحث حاضر بودم و اطمینان دارم که رئیس جمهور همه توصیه‌ها را شنید و بسیار متفکرانه به آنها گوش داد.”

این در حالیست که جو بایدن در ماه اوت در پی به قدرت رسیدن طالبان و آغاز روند هجوم هزاران نفر به فرودگاه کابل برای فرار از کشور به شبکه ای‌بی‌ سی گفت به یاد نمی آورد که “هیچکس” به او توصیه کرده باشد که یک نیرویی حدود ۲۵۰۰ نفری را در افغانستان نگه دارد.

مجری از آقای بایدن سوال کرده بود: “بنابراین هیچ کس نگفت،‌ یعنی مشاوران نظامی شما به شما نگفتند که نخیر ما فقط باید ۲۵۰۰ سرباز (در افغانستان) باقی بگذاریم. اوضاع در چند سال گذشته با ثبات بوده است. ما می توانیم این کار را انجام بدهیم. آیا همچنان می توانیم این کار را ادامه بدهیم؟”

بایدن پاسخ داد: “نه. تا آن جایی که به خاطر می آوردم هیچ کس این را به من نگفت.”

آمریکا خروج
، هزاران افغان در تلاش خروج از افغانستان از طریق میدان هوایی کابل بودند که توسط نیروهای آمریکایی محافظت می‌شد

در جریان جلسه روز سه شنبه کمیته سنا، سناتور دان سالیوان از ژنرال میلی پرسید که آیا اظهارات آقای بایدن در مصاحبه با ‌‌ای‌بی‌سی “یک اظهارات کذب” بوده است. ژنرال آمریکایی گفت که نمی تواند در این خصوص اظهار نظر کند.

سناتور تام کاتن (جمهوریخواه) هم از ژنرال میلی پرسید که چرا وقتی رئیس جمهوری بر خلاف توصیه وی تصمیم گرفت که همه نیروها را به طور کامل از افغانستان خارج کند استعفا نداده است؟

ژنرال میلی استدلال کرد که چنین استعفایی یک “اقدام سیاسی” می بود و رئیس جمهور هیچ تعهدی در قبال توصیه‌های نظامی ندارد.

او گفت: “این یک اقدام فوق العاده و سرکشی سیاسی است که یک افسر مامور به خاطر آن که توصیه من مورد توجه قرار نگرفته استعفا بدهد.”

رییس ستاد مشترک ارتش در جلسه روز سه شنبه گفت که در صورت ادامه حضور آمریکا پس از موعد یکم سپتامبر ایالات متحده یک بار دیگر با طالبان درگیر جنگ می شد.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید با دفاع از آن اظهارات‌ آقای بایدن گفت مشاوران نظامی وی در حفظ ۲۵۰۰ سرباز در افغانستان دچار اختلاف نظر بودند.

او افزود: همان طور که شهادت امروز در کنگره حکایت داشت دیدگاه های مختلفی به جو بایدن ارائه شده بود.

رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه ماه اوت خود با شبکه ‌ای‌بی‌سی گفت که هرج و مرج در کابل غیرقابل اجتناب بوده است.

آقای همچنین بایدن در پاسخ به این سوال ‌ای‌بی‌سی که آیا به هیچ نوع اشتباهی در این خروج هرج و مرج زده اذعان می کند گفت: “نه”.

خطر تروریسم

ژنرال میلی همچنین گفت که گروه القاعده در افغانستان می تواند در کمتر از ۱۲ ماه بار دیگر به خطری علیه آمریکا تبدیل شود.

او گفت که گروه طالبان روابط خود با القاعده را قطع نکرده اند و خودشان هم یک سازمان تروریستی هستند.

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت: “طالبان یک سازمان تروریستی بوده و هست و هنوز روابط خود را با القاعده قطع نکرده است.”

ژنرال میلی هشدار داد که اکنون محافظت از مردم آمریکایی در برابر حملات تروریستی از طرف افغانستان سخت تر شده است.