مقامات ژاپن در پی گزارش هایی مبنی بر آلودگی در بیش از یک و نیم میلیون دوز واکسن مدرنا، دستور تعلیق تزریق این واکسن را دادند.

کارخانه داروسازی تاکدا که مدیریت توزیع داخلی این واکسن را برعهده دارد، از وجود موادی خارجی در داخل ویال های باز نشده این واکسن خبر داده است.

مدرنا گفته که تاکنون هیچ مشکل ایمنی در این واکسن ها شناسایی نشده است. اما تعلیق این واکسن در پی تاخیر ماه گذشته در توزیع جهانی آن، شکستی برای کمپانی تولید کننده بشمار می رود.

تاکدا گفته که برای جلوگیری از اختلال در برنامه واکسیناسیون در ژاپن، از منابع جایگزین استفاده می کند.

بیش از ۴۰ درصد جمعیت ژاپن هر دو دوز واکسن را زده اند اما این کشور در حال حاضر با افزایش موارد ابتلا از نوع ویروس مسری دلتا روبرو است.

 • فایزر در صدد کسب تاییدیه برای تزریق دُز سوم واکسن کروناست

  مقامات ژاپن از آلودگی در بیش از یک و نیم میلیون دوز واکسن مدرنا خبر دادند

  شرکت‌های فایزر و بیونتک، تولید کنندگان واکسن فایزر بیونتک علیه ویروس کرونا از اداره خوراک و داروی ایالات متحده خواسته‌اند تزریق دُز سوم این واکسن را برای تقویت آثار آن علیه ویروس کرونا را تایید کند.

  سه روز پیش، این اداره واکسن تولیدی این شرکت را تایید دایم کرد. تا پیش از آن، تاییدیه این واکسن و واکسن‌های دیگر ضد کرونا تنها به صورت موقت جهت مقابله با شرایط اضطراری صادر شده بود اما با توجه به مشاهدات به دست آمده از استفاده گسترده جهانی آن، تاییدیه فایزر دایم شده است.

  اخیرا گزارش شد که تاثیر این واکسن و واکسن استرازنکا شش ماه پس از تزریق دز دوم به تدریج کاهش می‌یابد و این موضوع به خصوص برای افراد آسیب‌پذیر از جمله کسانی که جراحی پیوند اعضا داشته‌اند مساله ساز است.

  فایزر و بیونتک گفته‌اند که با توجه به شیوع سویه جدید و مسری‌تر ویروس کرونا موسوم به دلتا، تزریق دز سوم برای تقویت سیستم ایمنی توصیه می‌شود.

  دولت آمریکا گفته است مایل است تزریق دز سوم از ماه آینده آغاز شود.

  با وجود اینکه آمریکا از جمله اولین کشورهایی بوده که واکسیناسیون علیه کرونا را آغاز کرد، این کشور همچنان با میزان نسبتا بالای ابتلا و تلفات این ویروس مواجه است به این دلیل که هنوز بخش قابل توجهی از جمعیت از دریافت واکسن خودداری می‌کنند.