مقام‌های آمریکایی می‌گویند طرح حمله به گروه‌های مورد حمایت ایران در عراق و سوریه تصویب شده است

5

مقام‌های دولت آمریکا به شبکه سی‌بی‌اس این کشور خبر داده‌اند که طرح نظامی حمله به گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در عراق و سوریه تهیه و تصویب شده است.

همزمان لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در اظهاراتی صریح گفته است اگرچه پنتاگون از گسترش منازعه با ایران پرهیز می‌کند اما دفاع از نظامیان و منافع آمریکا ضروری است.

این اظهارات همزمان با انتشار گزارش‌هایی است که از کاهش شمار فرماندهان سپاه پاسداران در سوریه خبر می‌دهد.

روز سه‌شنبه هم جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، تصریح کرده بود که درباره چگونگی پاسخ ارتش این کشور به کشته شدن ۳ سرباز آمریکایی در جریان حمله به پایگاه برج ۲۲ در مرز اردن با سوریه، تصمیم گرفته است.

آنتونی بلینکن، وزیرخارجه آمریکا هم این هفته از پاسخ قاطع این کشور به این حمله پهپادی که طی آن ۴۰ نظامی دیگر هم مجروح شده بودند، سخن گفته بود.

این اظهارات که از احتمال قریب‌الوقوع بودن عملیات ارتش آمریکا علیه گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در خاک عراق و سوریه خبر می‌دهد در حالی طی چند روز گذشته فضای سیاسی واشنگتن را تحت تاثیر قرار داده که ایران مکررا مدعی شده در تصمیم‌گیری‌های گروه‌های شبه نظامی در عراق، سوریه و یمن نقشی ندارد.

گروه مقاومت اسلامی عراق هم که مسئولیت حمله به پایگاه برج ۲۲ در روز یکشنبه را پذیرفته، روز گذشته – چهارشنبه ۳۱ ژانویه – اعلام کرد که تمامی عملیات‌های خود علیه نیروها و پایگاه‌های آمریکایی را تعلیق می‌کند.

وزیر دفاع آمریکا: حمله به نیروهایمان را تحمل نمی‌کنیم

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا امروز – اول فوریه – گفت نه جو بایدن نه خودش حمله به نیروهای آمریکایی در خاورمیانه را تحمل نخواهند کرد.

لوید آستین، گفته پس از حمله ۷ اکتبر حماس به اسرائیل، «گروه‌های تروریستی که ایران حمایت و تامین مالی می‌کند بی‌ثباتی بیشتری را از جمله با حمله حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ ایجاد کرده‌اند.»

او گفت اکنون لحظه خطرناکی در خاورمیانه است و تاکید کرد با اینکه آمریکا از گسترش منازعه با ایران پرهیز می‌کند اما دفاع از منافع آمریکا هم ضروری است.

این اظهارات همزمان با گزارش شبکه سی‌بی‌اس آمریکا صورت گرفته که صبح پنجشنبه – اول فوریه – از تصویب طرح عملیات نظامی علیه گروه‌های مورد حمایت ایران در عراق و سوریه خبر داد.

این شبکه به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش کرد که این حملات طی چند روز انجام خواهد شد و وضعیت آب و هوا زمان دقیق آن را تعیین خواهد کرد.

اظهارات امروز وزیر دفاع آمریکا در حالی صورت گرفته که روز گذشته کتائب حزب‌الله، از گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در عراق اعلام کرد عملیات نظامی علیه نیروهای آمریکا در منطقه را معلق می‌کند. این گروه گفت که هدفش جلوگیری از «سرافکندگی» دولت عراق است.

ابوحسین الحمیداوی، دبیرکل کتائب حزب‌الله در بیانیه‌ روز چهارشنبه – ۳۱ ژانویه – خود نوشت: «ما ضمن اعلام تعلیق عملیات نظامی و امنیتی علیه نیروهای اشغالگر – به منظور جلوگیری از سرافکندگی دولت عراق – به دفاع از مردم خود در غزه به سایر روش ها ادامه می‌دهیم.»