در پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل وزیران خارجه ایران و کشورهای ۱+۴ که روز جمعه، ۱۳ فروردین‌ماه، به صورت مجازی برگزار شد، نماینده روسیه در توییتی تاکید کرد که راه پیش روی اعضا «آسان نیست».

در این نشست همچنین تصمیم گرفته شد که طرف‌های برجام هفته آینده در پایتخت اتریش گفت‌وگوی خود را ادامه دهند.

ساعتی بعد روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال به نقل از مقامات این کشور بدون ذکر نام آنها از حضور «مقام‌های ارشد آمریکایی» در وین در همین زمان خبر داد، با این حال اضافه کرد که میان نمایندگان ایران و آمریکا گفت‌وگوی مستقیم انجام نخواهد شد.

عباس عراقچی روز جمعه بلافاصله این گزارش را تکذیب کرده و گفت که «قطعا» آمریکا «در هیچ نشستی که ایران در آن حضور داشته باشد از جمله نشست کمیسیون مشترک برجام حضور نخواهد داشت».

اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه، ۱۲ فروردین، اعلام کرده بود که روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان همراه با ایران روز جمعه یک نشست مجازی برای مذاکره در مورد توافق هسته‌ای برگزار می‌کنند.

ریاست این جلسه بر عهده دیپلمات اسپانیایی، انریکه مُورا، قائم مقام جوزپ بورل، دبیرکل و مدیر سیاسی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، بود، و از طرف ایران هم عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و مسئول اجرای برجام، در این نشست مجازی حضور داشت.

روز پنج‌شنبه در بیانیه اتحادیه اروپا آمده بود که مشارکت‌کنندگان «قرار است در مورد چشم‌انداز بازگشت ایالات متحده به برجام مذاکره کنند».

حال در پایان این نشست نماینده ایران بار دیگر شرط بازگشت بی قید و شرط آمریکا به برجام را مطرح کرده و شاید به همین دلیل باشد که نماینده روسیه در پیام توییتری خود می‌گوید که راه پیش روی اعضای برجام برای حل مسائل راه آسانی نخواهد بود.

میخاییل اولیانوف در یک پیام توییتری نوشت که این گفت‌وگوها ادامه پیدا خواهد کرد و اعضا راه درستی را در پیش گرفته‌اند.

او با این حال اضافه کرد: «راه پیش رو آسان نیست و نیاز به تلاش مضاعف دارد.»

در همین زمینه خبرگزاری ایسنا روز جمعه به نقل از عباس عراقچی نوشت: «برای بازگشت ایالات متحده به برجام نیاز به هیچ مذاکره‌ای نیست و مسیر آمریکا در این خصوص کاملا روشن است. ایالات متحده همان گونه که از توافق خارج شد و تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران وضع کرد، به همان صورت نیز می‌تواند به توافق برگشته و قانون‌شکنی را خاتمه دهد.»

این شرطی است که حکومت در ایران از رهبر تا مقامات زیردست او در چند ماه گذشته بارها تکرار کرده‌اند؛ از جمله سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، که در پایان سال گذشته گفته بود که فقط لازم است آمریکا به تعهداتش پایبند شود، به برجام برگردد و تحریم‌ها علیه ایران را رفع کند.

این پاسخی بود به ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، که روز ۲۱ اسفند پارسال گفته بود ایالات متحده آماده است در صورت حضور در مذاکرات، طرح برداشتن گام‌هایی از سوی دو طرف برای اجرای تعهدات را بررسی کند.