نعمت الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان از سفر دین تامپسون، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و میانه به این کشور خبرداده است و گفت که او در این سفر اطمینان داده که حمایت آمریکا از افغانستان بعد از خروج نیروهای خارجی ادامه خواهد یافت.

آقای اندر گفت که این مقام آمریکایی در دیدار با حمدالله محب، حامل پیام جوبایدن، رئیس جمهوری آمریکا بود که تعهد آمریکا به ادامه کمک‌ها به نیروهای امنیتی افغان، ادامه کمک‌های توسعه‌ای به این کشور و حمایت بین‌المللی آمریکا از روند صلح افغانستان را شامل می‌شد.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان نیز اعلام کرده که آقای محب در این دیدار گفته که افغانستان به تصمیم رئیس جمهور بایدن احترام می‌گذارد و با آمریکا و همکاران بین‌المللی به طور منظم، موثر و از نزدیک، برای خروج منظم و حفاظت از ماموریت‌های دیپلماتیک کار می‌کند.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز از دیدارش با آقای تامسپون خبر داده و گفته که آمریکا به کمک‌هایش به افغانستان و حمایت از تلاش‌های صلح ادامه خواهد داد.

آقای عبدالله در صفحه رسمی فیسبوک خودش نوشته که آمریکا علاوه بر کمک نظامی و اقتصادی به حمایت از دستآوردهای دو دهه اخیر مردم افغانستان اطمینان داده است.

افغانستان
آقای عبدالله نیز با آقای تامپسون دیدار کرد

روز گذشته هیأت پاکستانی به ریاست محمد صادق، نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان به کابل سفر کرده بود.

او نیز در این سفر با حمدالله محب دیدار و به گفته شواری امنیت ملی افغانستان، آقای خان و همراهانش به سرعت بخشیدن تلاش‌های مشترک در خصوص مسایلی چون صلح، امنیت، تجارت و حمل و نقل تاکید کرده است.

سفر مقام‌های آمریکایی و پاکستانی درست زمانی انجام می‌شود که دیروز فرمانده کل نیروهای خارجی در افغانستان اعلام کرد که آنان برای خروج از افغانستان آمادگی می‌گیرند.

ژنرال اسکات میلر دیروز گفت که هدف اولش در زمان خروج نیروها این است که می‌خواهد نیروهای امنیتی افغان در بهترین حالت ممکن باشند. علاوه بر آن، خروج به صورت تدریجی انجام شود که به معنی انتقال پایگاه و تجهیزات به ارتش افغانستان خواهد بود.

این فرمانده آمریکایی گفت، بعد از خروج کامل نیروهای آمریکایی پایگاه‌های این نیروها به ارتش و سایر نیروهای امنیتی افغانستان تحویل داده خواهد شد.