مقام آمریکایی می‌گوید ایالات متحده پیش از حمله داعش در کرمان به ایران هشدار داده بود

۰۳

مقام‌های آمریکایی می‌گویند پیش از حمله به مراسم سالگرد قاسم سلیمانی، ایالات متحده در یک «پیام خصوصی» به جمهوری اسلامی هشدار داده بود که گروه حکومت اسلامی موسوم به «داعش» قصد انجام «حمله تروریستی» در ایران را دارد.

یک مقام آمریکایی روز پنجشنبه ۵ بهمن در اظهاراتی که به صورت کتبی در اختیار رادیوفردا قرار گرفت، اعلام کرد که این اقدام واشینگتن بر اساس سیاست «هشدار دادن» آمریکا در این زمینه بوده است.

این مقام که نخواست نامش فاش شود، به رادیوفردا گفت: «پیش از حمله تروریستی داعش در سوم ژانویه (۱۳ دی) در کرمان، دولت آمریکا یک هشدار خصوصی به ایران مبنی بر وجود تهدید تروریستی در داخل مرزهای ایران ارسال کرد.»

مسیر منتهی به «گلزار شهدای کرمان» که انفجارهای انتحاری در آن رخ دادند

بیشتر در این باره:

گروه «حکومت اسلامی» مسئولیت انفجارهای «انتحاری» در مراسم سالگرد قاسم سلیمانی را برعهده گرفت

او افزود: «دولت ایالات متحده یک سیاست دیرینه «وظیفه هشدار دادن» را دنبال کرد که در همه دولت‌های آمریکا برای هشدار به دیگر دولت‌ها در برابر تهدیدات مرگبار بالقوه اجرا شده است.»

این مقام آمریکایی تأکید کرد: «ما این هشدارها را تا حدی به این دلیل ارائه می‌کنیم که نمی‌خواهیم شاهد از دست رفتن جان بی‌گناهان در حملات تروریستی باشیم.»

در جریان دو «انفجار انتحاری» در روز چهارشنبه ۱۳ دی‌ماه‌ در مراسم چهارمین سالگرد قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، در شهر کرمان بیش از ۹۰ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

یک روز پس از این انفجارها، «داعش خراسان» که شاخه‌ای از گروه «دولت اسلامی» است، مسئولیت انجام آنها را بر عهده گرفت.

روز پنجشنبه، روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال گزارش داد که مقامات آمریکایی گفتند که پیش از این حمله، واشینگتن مخفیانه به ایران هشدار داده بود که داعش در حال آماده شدن برای انجام حمله تروریستی در اوایل ماه جاری میلادی است.

بر اساس این گزارش، مقامات آمریکایی گفتند که اطلاعات ارسال شده به ایران در مورد موقعیت مکانی و زمان ارسال آن قدر کافی و به موقع بود که تهران می‌توانست برای خنثی کردن این حمله یا کاهش تلفات آن اقدام کند.

با وجود این هشدار، ایران نتوانست از بمب‌گذاری‌های انتحاری در شهر کرمان در جنوب شرقی ایران جلوگیری کند.