مارک سدویل، عضو ارشد پیشین کابینه بریتانیا در یک مصاحبه گفت که بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا خوشحال خواهد شد که دونالد ترامپ برای دومین بار به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب نشده است.

لرد سدویل، در مصاحبه با روزنامه دیلی‌میل گفت کسانی که فکر می‌کنند بوریس جانسون ترجیح می‌داده که ترامپ دوباره در انتخابات پیروز شود “اشتباه می‌کنند.”

او گفت که انتخاب دوباره آقای ترامپ نمی‌توانسته به نفع امنیت اروپا یا بریتانیا و مسائل تجاری و محیط زیستی باشد.

آقای سدویل از سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ در کابینه‌های ترزا می و آقای جانسون بوده است و پیش از آن هم مدتی مشاور امنیتی خانم می بوده است.

دفتر نخست وزیر بریتانیا اعلام کرده که آقای جانسون مشتاق همکاری با جو بایدن است.

فردا، چهارشنبه ۲۰ ژانویه، جو بایدن پس از مراسم سوگند رسما کار خود را به عنوان رئیس جمهور آمریکا آغاز می‌کند.

این در حالی است که تصور عمومی درباره نظر بوریس جانسون درباره دونالد ترامپ بسیار متفاوت است.

همین ماه جاری، آقای جانسون گفت که آقای ترامپ “کاملا اشتباه کرده” که در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تردید ایجاد کرده است و هوادارانش را تشویق کرد که به ساختمان کنگره هجوم ببرند.

آقای جانسون حمله گروهی از هواداران ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا را “صحنه‌های شرم آور” توصیف و آن را محکوم کرد.

در سال ۲۰۱۵، زمانی که بوریس جانسون شهردار لندن بود، اظهارنظرهای آقای ترامپ درباره خشونت در شهر را ناشی از “ناآگاهی حیرت‌آور” توصیف کرد.

اما در سال ۲۰۱۶ آقای جانسون به عنوان وزیر خارجه وقت بریتانیا پیروزی دونالد ترامپ را در انتخابات ریاست جمهوری “بسیار مثبت” ارزیابی کرد و در سال ۲۰۱۹ در حالیکه آقای جانسون در مسیر رسیدن به رهبری حزب محافظه‌کار بریتانیا بود، گفت که رئیس جمهور آمریکا “ویژگی‌های مثبت بسیاری دارد.”

آقای ترامپ در مقابل آقای جانسون را ستود و گفته بود: “او را ترامپ بریتانیا می‌نامند.”

اما کریس میسون، خبرنگار سیاسی بی‌بی‌سی، این اظهار نظر لرد سدویل را برای نخست وزیر بریتانیا سودمند می‌داند و می‌گوید که هر تصوری در واشنگتن درباره اینکه آقای جانسون مانند آقای ترامپ بوده است می‌تواند به یک نکته منفی در رابطه با رئیس جمهور جدید بایدن شود.”

مارک سدویل، که سپتامبر گذشته از کابینه نخست وزیر خارج شده، می‌گوید که پس از آغاز کار رسمی آقای بایدن از روز چهارشنبه روابط عادی دیپلماتیک کشورهای غربی با آمریکا از سر گرفته می‌شود.

او گفت: “برای ما به عنوان کسانی که خود را متحدان نزدیک آمریکا می‌دانستیم، نبود رهبری در آمریکا در چهار سال گذشته، تاسف‌بار بود.”

بادکنک دونالد ترامپ به موزه لندن رفت

بادکنک دونالد ترامپ در مقابل پارلمان در لندن؛ معترضان در جریان سفر ترامپ به لندن این بادکنک را هوا کردند، بعدها این بادکنک در شهرهای مختلف جهان به هوا رفت

بادکنک بزرگ دونالد ترامپ به شکل نوزادی با پوشک که موبایل در دست دارد، پس از هوا شدن در چندین تجمع اعتراضی در سراسر جهان به موزه لندن می‌رود.

این بادکنک شش متری، اولین بار در ژوئیه ۲۰۱۸، تیر ۱۳۹۷ در تظاهرات مخالفان سفر دونالد ترامپ به بریتانیا در میدان پارلمان لندن به هوا رفت.

دیروز موزه لندن اعلام کرد که این بادکنک را که نمونه “ایده خلاقانه و جذاب” واکنش لندنی‌ها بوده، از صاحبش خریده است.

شارون امنت، مدیر موزه لندن می‌گوید که این موزه هیچ موضعگیری درباره وضعیت سیاسی آمریکا ندارد و بادکنک فقط از جنبه نوع واکنش بریتانیایی‌ها به طنز برای این موزه اهمیت دارد.

خانم امنت می‌گویدکه بریتانیایی ها خیلی از طنز و شوخی استفاده میکنند و شوخی کردن با سیاستمداران خیلی متداول است و “این یک مثال بزرگ و خوب است.