مقام اسرائیلی: اگر زیر پوشش کمک‌ به زلزله‌زدگان، تجهیزات نظامی حمل شود اقدام می‌کنیم

Screen Shot 2023-02-09 at 8.50.33 PM

هم‌زمان با ارائه کمک‌های بین‌المللی به ده‌ها هزار تن از زلزله‌زدگان سوریه و ترکیه، گزارش‌هایی منتشر شده است که نشان می‌دهد حکومت ایران ممکن است زیر پوشش ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه، سلاح و سایر تجهیزات نظامی در اختیار متحدان خود در منطقه قرار دهد.

در این میان، روزنامه عربی «ایلاف» روز پنجشنبه نهم فوریه (۲۰ بهمن‌ماه) به نقل از یک مقام اسرائیلی، بدون ذکر نام، نوشت اگر روشن شود حکومت ایران زیر پوشش کمک‌ به زلزله‌زدگان، به نقل‌وانتقال سلاح و تجهیزات نظامی برای متحدان خود مبادرت می‌کند، اسرائیل در حمله به اهداف موردنظر تردید نخواهد کرد.

به گفته این مقام اسرائیلی، اطلاعاتی در دست است که نشان می‌دهد حکومت ایران قصد دارد با بهره‌گیری از آشفتگی شرایط در منطقه، سلاح و تجهیزات نظامی در اختیار حزب‌الله لبنان و حکومت بشار اسد، رئيس‌جمهوری سوریه، قرار دهد.

به گفته این مقام اسرائیلی، این کشور آماده است کمک‌های انسان‌دوستانه خود را در اختیار مردم زلزله‌زده سوریه قرار دهد، اما درخواستی دریافت نکرده است. این مقام اسرائیلی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود تاکید کرد در صورت درخواست، اسرائیل آماده است تا هر کجا که لازم باشد کمک کند.

روز چهارشنبه نیز شبکه خبری آی ۲۴ اسرائیل، احتمال مشابه‌ای را مطرح کرد. جیسون برادسکی، مدیر سیاست‌گذاری «اتحاد علیه ایران هسته‌‌ای» در گفت‌وگو با شبکه خبری آی ۲۴ اسرائیل هشدار داد جامعه بین‌المللی باید در این زمینه آماده باشد، چرا که حکومت ایران سابقه فعالیت‌های نظامی زیر پوشش «جمعیت هلال احمر» را دارد.

پیش‌تر در سال ۱۳۹۸ سعید قاسمی، از فرماندهان سابق سپاه پاسداران در یک مصاحبه تلویزیونی آشکارا اذعان کرد نیروهای سپاه پاسداران در خلال جنگ بوسنی در دهه ۱۳۷۰، زیر پوشش سازمان هلال احمر فعالیت نظامی داشته‌اند.

روزنامه اورشلیم‌پست نیز روز پنجشنبه در گزارشی نوشت در آخرین حمله هوایی که به ارتش اسرائيل نسبت داده می‌شود، در ماه ژانویه کاروانی از کامیون‌هایی که از عراق به سمت سوریه در حال حرکت بودند در نزدیکی مرز هدف قرار گرفت. بر اساس گزارش‌ها، این کامیون‌ها سلاح‌ها و تجهیزات نظامی را که در میان مواد غذایی جاسازی شده بود، حمل می‌کردند.