گوندوز مامدوف، معاون دادستان کل اوکراین، ضمن متهم کردن ایران به پنهان‌کاری «عامدانه» اعلام کرد که کشورش از ایران خواسته اطلاعات محرمانه مربوط به ده نفری را که متهم به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی هستند، در اختیار کی‌یف قرار دهد.

وی که سرپرست تحقیقات جنایی پرونده پرواز ۷۵۲ است، در عین حال از برنامه‌ریزی مقام‌های اوکراینی برای برگزاری یک جلسه آنلاین با دادستان جدید نظامی تهران خبر داد.

آقای مامدوف اضافه کرده که بار دیگر اوکراین فقط توانسته است از طریق «رسانه‌ها» به موضوعاتی در ارتباط با سرنگونی هواپیمای مسافربری تهران-‌کی‌یف دست بیابد، اما این اطلاعات در چهارچوب مذاکرات رسمی «پنهان» شده است.

به گفته وی، این در حالی است که بر اساس قوانین بین‌المللی، کشورهایی که به طور مشترک بر روی یک پرونده جنایی کار می‌کنند، باید اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

معاون دادستان کل اوکراین، مقام‌های جمهوری اسلامی را به «پنهان‌سازی عامدانه ابعاد این جنایت هولناک» متهم کرده و هشدار داد که اوكراين «از ابزارهای قانونی برای برقراری عدالت برخوردار بوده و قطعاً از آنها استفاده خواهد كرد.»

در گزارش روابط عمومی دادستانی اوکراین همچنین آمده که مقام‌های اوکراینی در حال تلاش برای برقراری ارتباط آنلاین با ناصر سراج، دادستان جدید نظامی تهران هستند که جانشین غلامعباس ترکی شده است.

غلامعباس ترکی، دادستان سابق نظامی استان تهران، روز ۱۷ فروردین از صدور کیفرخواست برای «۱۰ نفر از مسئولانی» خبر داد که در سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی «دخیل» بودند.

او بدون ارائه جزئیات بیشتر افزوده است که «در دادگاه نتیجه‌گیری‌های لازم گرفته می‌شود.»