نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا استان تهران گفته است که با توجه به افزایش بیماران سرپایی ” تعداد بستری‌ها حداقل تا دو هفته آینده بالا خواهد بود و تا دو هفته بعدش هم مرگ و میر بالا است”.

به گفته وی روزانه ۱۴۰۰ بستری کرونا در بیمارستان‌های تهران صورت می‌گیرد و “آی‌سی‌یو‌ها پر است” و همه این مسائل باعث شده “که کماکان در اوج” شیوع کووید ۱۹ باشیم.

آقای توکلی افزوده است که “آنچه مسلم است، بار بیماری کماکان در تهران در اوج است” و “در سیر زمانی ابتدا بیماران سرپایی افزایش می‌یابند، بعد از دو هفته میزان بستری افزایش یافته و چهار هفته بعد از افزایش موارد سرپایی میزان مرگ و میر به دلیل شدت ابتلا بالا می‌رود.”

این مقام بهداشتی ایران در خصوص هزینه‌های بیمارانی که به صورت سرپایی به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مراجعه می‌کنند گفت: “در مجموع هزینه های درمان کرونا، پوشش ۹۰ درصدی و ۷۰ درصدی دارد که بر این اساس مردم بین ۱۰ تا ۳۰ درصد پرداختی دارند” و “معمولا در یک پرونده بستری موقت که بیمار می‌آید و داروهای تزریقی را دریافت می‌کند، به طور میانگین حدود یک میلیون تومان هزینه دارد که اگر ۳۰ درصد سهم بیمار را حساب کنید پرداختی بیمار بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان و اگر ۱۰ درصد در نظر بگیریم، حدود ۱۰۰ هزار تومان هزینه بیمار می‌شود. البته هزینه بستری به دلیل ورود هتلینگ، انجام آزمایشات و … عدد بالاتری دارد.”

حسن رخشاد، مدیر گروه بیماری های مرکز بهداشت گیلان وضعیت این استان را هم “بحرانی” خوانده و گفت “تعداد بستری های روزانه کرونایی در گیلان بالا است”.

به گفته وی “در حال حاضر ۹۱۶ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های گیلان بستری” است و “در شبانه روز گذشته ۱۸۲ بیمار کرونایی جدید را بستری کردیم”.

آقای رخشاد گفته است که “کنترل شرایط فعلی جز با همکاری مردم و اصناف و رعایت محدودیت‌های اعمال شده ممکن نیست”.

کارشناسان دلایل شیوع موج جدید کووید ۱۹ در ایران را عدم سختگیری دولت در خصوص ممنوعیت سفرهای نوروزی و اعمال مقررات سختگیرانه برای اجرای پروتکل‌های بهداشتی و قرنطینه شهرها و دید و بازدیدهای نوروزی می‌دانند.

براساس آخرین آمار دولتی روز گذشته در ایران ۴۵۴ نفر پس از ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و ۱۹ هزار ۱۶۵ مبتلای جدید نیز شناسایی شد.

برنامه واکسیناسیون علیه کرونا

ابهامات در برنامه واکسیناسیون

با وجود اینکه اکثر کشورها برنامه‌های مدونی برای واکسیناسیون کرونا تدوین کرده و یا در حال اجرای آن هستند، اما در ایران همچنان سردرگرمی در این خصوص وجود دارد.

هفته گذشته روزنامه همشهری گزارش کرد “پایگاه‌های سلامت” در ایران، ثبت‌نام از افراد بالای شصت سال را برای واکسن کرونا آغاز کرده‌اند اما وزارت بهداشت ایران روز گذشته گفت “محلی برای ثبت نام واکسن کرونا اعلام نشده است و مردم به پایگاه‌های سلامت مراجعه نکنند.”

در گزارش روزنامه همشهری آمده بود در بعضی از پایگا‌ه‌های بهداشت صف‌های طولانی برای ثبت‌نام تشکیل شده، در بعض مراکز ثبت‌نام حضوری و در تعداد محدودی تلفنی بوده است.

در بعضی مراکز کد ملی و سابقه بیماری فرد هم ثبت می‌شود اما در بعضی دیگر تنها به نام و تلفن بسنده شده است.‌‌‌

به گزارش روزنامه همشهری مسئولان پایگاه‌های سلامت به مراجعه‌‌کنندگان می‌گویند از نوع واکسن و زمان واکسیناسیون اطلاعی ندارند.‌

ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید قرار است سامانه‌ای راه‌اندازی شود که زمان مراجعه به پایگاه‌ها را اعلام کند. ‌‌به گفته این ستاد زمان تقریبی واکسیناسیون عمومی “از اواخر تیر و مرداد” خواهد بود.