نامه‌ای از اداره معارف/آموزش و پرورش کابل در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که در آن این وزارتخانه اجرای ترانه و سرود از سوی دانش‌آموزان دختر بالاتر از ۱۲ سال را در مراسمی که “با حضور مردان برگزار می‌شود” ممنوع اعلام کرده است.

انتشار این نامه که وزارت معارف صدور آن را تایید کرده، واکنش‌های گسترده فعالان و کاربران صفحات مجازی را در پی داشته است.

معمولا در محافل رسمی و دولتی در افغانستان گروهی از دختران و پسران نوجوان لباس‌های سنتی می‌پوشند و به اجرای سرودهای مناسبتی می‌پردازند.

ریاست معارف کابل در این نامه به مکاتب دولتی، خصوصی و “سواد حیاتی” این شهر دستور داده که تیم‌های ترانه‌خوانی باید به‌گونه‌ای ترتیب داده شوند که اعضای آن زیر ۱۲ سال باشند.

البته در این نامه گفته شده که اگر برنامه‌ای که شرکت کنندگان آن همه زنان باشند، اجرای سرود و ترانه توسط دختران با سنین بالاتر مانعی ندارد.

مسئولان معارف همچنین از مدیران مکاتب/مدارس خواسته که پس از این باید زنان به تیم‌هایی که قرار است در برنامه‌ای ترانه اجرا کنند، آموزش بدهند و مردان حق چنین کاری را ندارند.

ریاست معارف کابل هشدار داده که در صورت تخلف مسئولیت به دوش مدیر مکتب بوده و “بالای متخلفین مجازات تادیبی” اجرا خواهد شد.

afghaistan

واکنش‌ها

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی این تصمیم را “برگرفته از تفکر طالبانی” خوانده و از رنگینه حمیدی، سرپرست وزارت معارف، خواسته‌اند که در این زمینه وضاحت بدهد.

شماری این تصمیم را به مذاکرات صلح دولت افغانستان با گروه طالبان ربط داده و گفته‌اند که چنین تصمیمی “زن‌ستیزانه” و “ناقض حقوق‌ و آزادی دختران” یک روز پس از روز جهانی زن اتخاذ شده‌است.

عطیه مهربان، فعال اجتماعی نوشته ‌است: “ما با آمدن طالبان برای همین موضوعات مخالفیم، اگر شما قبل از طالب برای ما امارت اسلامی می‌سازید، بهتر است طالب آن عمارت را بسازد.”

جواد ناجی، روزنامه‌نگار، نیز نوشته که “جمهوریت برای ورود به طالبان آمادگی می‌گیرد”.

اما عده‌ای هم هستند که از تصمیم تازه اداره معارف کابل استقبال کرده‌‌اند. صابر، یک کاربر نوشت: استفاده ابزاری از دختران کار پسندیده‌ای نیست.

واکنش وزارت معارف

سخنگوی وزارت معارف پس از این واکنش‌ها به بی‌بی‌سی گفت که این تصمیم پس از شکایت‌های مکرر دانش‌آموزان و والدین آنها اتخاد شد که گفته‌اند آمادگی و شرکت در ترانه‌خوانی آن‌ها را از درس‌خواندن باز می‌دارد.

از این که این نامه از سوی اداره معارف کابل صادر شده، مشخص نیست که آیا چنین تصمیمی برای تمام ولایت‌های افغانستان گرفته شده است یا محدود به پایتخت است.

نجیبه آرین، سخنگوی وزارت معارف به بی‌بی‌سی گفت به دلیل شکایت والدین و خود شاگردان که حجم درس دانش آموزان دوره لیسه/دبیرستان زیاد است و بر اساس سفارش مشرانو جرگه(سنا) که خواسته است از دانش آموزان دوره متوسطه و لیسه(دبیرستان) در اجرای ترانه و برنامه‌های تشریفاتی استفاده نشود، تصمیم گرفته شد تا از دانش‌آموزان دوره ابتدایی در اجرای ترانه‌ها دعوت شود