انجمن ملی اسلحه آمریکا (NRA) بزرگ‌ترین گروه مدافع مالکیت خصوصی اسلحه در ایالات متحده، جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرده است که درخواست اعلام ورشکستگی خود را در دادگاه ثبت کرده است.

به گزارش رویترز این گروه مدافع اسلحه در آمریکا در بیانیه خود تصریح کرده است که پس از اعلام ورشکستگی، به عنوان یک سازمان جدید غیر انتفاعی در ایالت تگزاس به فعالیت ادامه می‌دهد.

انجمن ملی اسلحه آمریکا هدف از اعلام ورشکستگی را خروج از «فضای سیاسی و نظارتی فاسد در نیویورک» بیان کرده است. ان ار ای از زمان آغاز حیات خود در نیویورک ثبت شده بود.

در همین زمینه، لتیشا جیمز، دادستان کل ایالت یورک ، در بیانیه‌ای گفت که اجازه نخواهد داد انجمن ملی سلاح با استفاده از فرایند ورشکستگی از نظارت فرار کند.

دادستان کل نیویورک تصریح کرده است، ما این درخواست ورشکستگی را بررسی خواهیم کرد، ولی به ان‌آراِی اجازه نمی‌دهیم از این روش یا روش‌های دیگری برای فرار از پاسخگویی و نظارت استفاده کند.

مردادماه سال جاری دادستان کل ایالت نیویورک در شکایتی انجمن ملی سلاح آمریکا را به سوءمدیریت مالی متهم کرد و خواستار انحلال آن شد.

دادستان ایالت نیویورک، سازمان مدافع حمل سلاح در آمریکا را متهم کرده بود که میلیون‌ها دلار پول را به «طور نامشروع» در اختیار رهبرانش قرار داده است.

ان‌آراِی در دهه‌های اخیر با درآمد بسیار زیادی که از محل هدایای دریافتی از صنایع اسلحه‌سازی، پخش آگهی برای اسلحه‌سازان و کمک‌های شهروندان طرفدار حمل سلاح به‌دست آورده موفق شده بر سیاست کشور در مورد آزادی حمل سلاح تأثیر بزرگی بگذارد.

ان‌آراِی پانزده برابر لابی ضد سلاح، برای تبلیغات خرج می‌کند و از این راه و از راه نفوذ سیاسی خود توانسته است جلوی تغییر قوانین در این حوزه را بگیرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، انجمن ملی اسلحه آمریکا در سال ۱۸۷۱ به عنوان یک گروه طرفدار شکار و تیراندازی و اسلحه به عنوان یک وسیله تفریحی تاسیس شد، اما در گذر زمان به یکی از قدرتمندترین سازمان‌های سیاسی در آمریکا بدل شده است.

انجمن ملی سلاح آمریکا پس از جنگ داخلی آمریکا تاسیس شد. در آن زمان افراد زیادی از این‌که سربازان کشور «مهارت نشانه‌گیری خوبی نداشتند» انتقاد داشتند و هدف اصلی تشکیل ان‌آراِی هم تعلیم همین سربازان بود.

ان‌آراِی در ابتدایِ کار چندان مخالفتی با قوانین محدود کننده حمل اسلحه نداشت. اما ترکیب درون‌سازمانی این گروه در دهه ۱۹۷۰ تغییر کرد و تعصب نسبت به حفظ حق حمل سلاح در این گروه شدت گرفت.

این تغییر عمده در داخل «انجمن ملی سلاح» زمانی رخ داد که یکی از اعضای فعال آن به نام هارلون کارتر، در سال ۱۹۷۶ در همایش سالانه انجمن با همکاری همراهانش اقدام به نوعی «کودتا» کرد و هیئت مدیره انجمن را به استعفا کشاند.

آنها پاسداری سرسختانه از متمم دوم قانون اساسی ایالات متحده را سرلوحه کار خود قرار دادند. هارلون کارتر تا سال ۱۹۸۵ رهبری این گروه را برعهده داشت و آن را تبدیل به یک گروه لابی سیاسی بسیار فعال و نیرومند کرد