ادامه موج بی‌سابقه گرما در منطقه جنوب غرب کانادا جان دست‌کم ۱۳۴ نفر را، به‌ویژه در منطقه ونکوور، گرفته است.

منطقه بریتیش کلمبیا در کانادا و همچنین ایالت‌های شمال غرب ایالات متحده از چهار روز پیش (پنجم تیرماه) با موج گرمای طاقت‌فرسا مواجه شده‌اند که طی آن دمای هوا طی سومین روز متوالی رکوردی بی‌سابقه زد، به‌طوری که در شهر لیتون بریتیش کلمبیا، درجه حرارت ۴۹.۵ درجه سانتی‌گراد ثبت شده است.

درجه حرارت هوا به‌طور تاریخی و از آغاز زمان ثبت آن در این مناطق هیچ‌گاه بالاتر از ۴۵ درجه سانتی‌گراد نرفته بود.

مقام‌های پلیس کانادا به خبرنگاران گفته‌اند که «منطقه ونکوور هرگز چنین گرمایی را تجربه نکرده است و متأسفانه ده‌ها نفر به این دلیل در حال مرگ هستند».

به گفته اداره پلیس ونکوور، تنها در روز جمعه «بیش از ۶۵ مورد مرگ ناگهانی ناشی از گرما» گزارش شده است که بسیاری از آن‌ها افراد سالمند هستند.

بسیاری از خانه‌ها در بریتیش کلمبیا از دستگاه تهویه برخوردار نیستند زیرا در ماه‌های تابستان معمولاً دما در این منطقه پایین است.

دانشمندان می‌گویند آشفتگی مسیر «جریان جتی» قطب شمال باعث بالا رفتن بی‌سابقه دما در نیمکره شمالی شده است:

کارشناسان آب‌وهوا می‌گویند به دلیل تغییرات اقلیمی، شیوه حرکت یک کمربند بادی موسوم به «جریان جتی»‌ که در ناحیه قطب شمال قرار دارد آشفته شده و وقوع اخیر دوره‌هایی از سرمای شدید و گرمای سوزان در نیمکره شمالی مربوط به این تغییر است.

«جریان جتی» مانند حلقه‌ای با چرخش سریع، مانعی برای نفوذ هوای قطبی به نواحی جنوبی‌تر و در عین حال مانع نفوذ هوای گرم جنوب به سمت شمال بوده است.

اگر به هر دلیلی مسیر این حلقه به مدارهای بالاتر منتقل شود، جبهه‌ای از هوای گرم استوایی راه خود را به مدارهای بالاتر زمین پیدا می‌کند.